Як навчитися вимовляти букву "р" самостійно. Як самостійно навчитися вимовляти букву р.

Порушення вимови сонорного звуку «р», або, в народі, «картавость» зустрічається і у дітей, і у дорослих. І якщо у віці п'яти-шести років малюки часто відвідують логопеда, який допомагає їм впоратися з цією проблемою, то дорослі вважають, що їм вже пізно позбавлятися від дефекту. Проте, перестати гаркавити можна в будь-якому віці.
Інструкція
1
Для початку слід знати, що така проблема може виникнути з фізіологічних причин. Винна в цьому зайво коротка вуздечка під язиком. Якщо лікар підтвердив вашу здогадку, то у вас два варіанти: або підрізати вуздечку, або розтягнути її. Якщо ви вирішили позбутися дефекту хірургічним шляхом, знайте, що ця операція легка, вам буде потрібно лише кілька днів на загоєння ранки. Якщо ж ви вирішили розтягнути вуздечку, то спробуйте наступну вправу: кожен день намагайтеся дотягнутися кінчиком язика до носа або підборіддя.
2
Виберіть кілька скоромовок, в яких зустрічається буква «р» (підійде знаменита «На дворі - трава, на траві - дрова») і промовляйте їх кожен день.
3
Підійде і така вправа: протягом декількох хвилин повторюйте звуки «те», «де», «Ле», поступово прискорюючи темп. Незабаром ви помітите, що при вимові «ле» кінчик язика потрапляє на горбки, розташовані за верхніми зубами, і виходить звук «р». Тепер проговорюйте складу, кажучи «де» на англійський манер. Потім знову почніть вимовляти звуки повільніше. Робіть вправу до тих пір, поки ви не почнете чути виразне «р».
4
Як вправа підійде вимовляння слів, які містять в собі букву «р»: трактор, риба, трава, річка, струмок, метро, хром. Якщо вам складно оцінити правильність вимови, зачитуйте слова на диктофон, а потім прослухати їх. Так ви зрозумієте, чи покращилося ваша мова.
5
Якщо у вас проблеми з вимовою «р», яке стоїть в м'якій позиції, вам допоможе вивчення англійської мови. Коли ви опануєте цим звуком, ви з легкістю зможете ввести його і в російську мову.
6
Якщо прості вправи не приносять результатів, не соромтеся звернутися до логопеда. Постановка правильної літери «р» індивідуальна для кожного випадку, і тільки фахівець зможе сказати, які вправи слід виконувати саме вам.