Як виростити настурцію.

Настурция («капуцин») привертає садівників не тільки своєю високою декоративністю. Це рослина з яскравими ароматними квітами володіє цінними поживними властивостями. Тільки вітаміну С в її молоді листках набагато більше, ніж у зеленому салаті. З насіння садової красуні роблять приправу, її квітами прикрашають страви, знаючі люди роблять з капуцина лікувальні та косметичні настойки і відвари. Благо, настурція легко розмножується: насінням, розсадою та живцюванням.
Вам знадобиться
  • - Семена настурції;
  • - штикова лопата;
  • - суперфосфат;
  • - зола;
  • - компост;
  • - вода;
  • - контейнери з висувним дном або торф'яні горщики;
  • - садовий ніж.
Інструкція
1
Запасіться насінням настурції. Як правило, вони зберігають схожість протягом 4-5 років, тому можна скористатися і минулорічними, і більш ранніми плодами капуцина зі свого саду. Або ж купити посівний матеріал у знайомого дачника або в квітковому магазині з хорошою репутацією.
2
В середині травня скопайте і розпушіть клумбу на глибину багнетною лопати. Внесіть в грунт суперфосфат (2 столові ложки), трохи деревної золи і компосту.
3
Зробіть лунки, відмірявши між ними відстань в 25-30 см. Покладіть в кожну по парі-трійці насіннячок. Полийте посіви і чекайте сходів - вони повинні з'явитися через пару тижнів.
4
Виростите розсаду настурції, якщо хочете отримати більш ранні квітучі кущі. Такий спосіб розведення теплолюбного рослини оптимальний при пізніх травневих заморозках. Уже наприкінці квітня треба посадити насіння в торф'яні горщики діаметром 9-10 см або в контейнери з висувним дном. Ще з осені приготуйте садову землю або купіть відповідний грунт у квітникарів.
5
Не робіть пікіровок, так як ніжна коренева система квітки витримує їх з працею. На початку червня необхідно відразу посадити настурцію в саду, обов'язково з недоторканим земляним комом.
6
Для вирощування капуцина вибирайте тільки сонячні місця. Оптимальна грунт - помірно родюча і волога. Підійде суглинок чи супесчанік. Не забувайте поливати клумбу, але помірно - зайва волога буде перешкоджати рясному цвітінню і може навіть викликати загнивання коренів.
7
Якщо у вас з'явилися нові махрові сорти рослини, розмножити їх і зберегти всю красу материнського куща допоможе живцювання. Пересадите найздоровіший декоративний екземпляр у місткий контейнер. Робіть це обережно, щоб не пошкодити кому землі і кореневу систему квітки.
8
Дайте сортовому рослині перезимувати на прохолодному вікні з сонячної сторони будинку. Поливайте його не дуже рясно. На початку літа расчеренкуйте настурцію - «маму»: зріжте її верхівкові пагони з 4-5 листками і відразу ж посадіть в грунт.
Практично всі городники навесні займаються вирощуванням розсади. Воно й зрозуміло - якщо садити в грунт розсаду замість насіння, отримуєш раніші врожаї. Крім того, розсада більш стійка до захворювань, шкідників і зміни погодних умов у порівнянні з молодими пагонами. От тільки як виростити здорову розсаду ?
Інструкція
1
Час посіву розсади визначається шляхом розрахунку, виходячи з статистичної дати останніх заморозків у вашій місцевості. Приміром, розсаду помідорів садять за 6-8 тижнів до останніх заморозків, розсаду огірків - за 2-4- тижня.
2
Для початку слід підготувати грунт. Її можна купити готової в садовому центрі - це більш швидкий, але і більш дорогий спосіб. Або ж суміш для висаджування можна приготувати самостійно. Для цього беруть приблизно однакову кількість перегною, піску і землі, ретельно перемішують і прожарюють на пар або в мікрохвильовці. Депотріскування - необхідна процедура для знезараження ґрунту. Її необхідно проводити заздалегідь, щоб мікрофлора відновилася до часу висаджування насіння.
3
Садять насіння або в спеціальні ящики, або в горщики. Якщо садити в ящики, надалі буде потрібно подальша пересадка (пікіровка) розсади. Якщо ж садити розсаду в спеціальні горщики з паперу або торфу, пересадка не буде потрібно, т.к. розсада садиться в грунт разом з горщиком. Багато хто вважає цей спосіб найбільш кращим, т.к. розсада не травмується при пересадці.
4
Щоб розсада виросла сильною і здоровою, їй необхідно хороше освітлення. При недоліку освітлення розсада виходить блідою і слабкою. Гарним освітленням вважається порядка 15 годин яскравого світла в добу. Найчастіше світловий день в наших широтах виявляється коротше, тому необхідно використовувати лампи підсвічування, регулярно повертаючи горщики з розсадою, щоб вона висвітлювалася рівномірно.
5
Розсаду необхідно регулярно поливати, підтримуючи грунт у вологому стані, але не переливаючи її, щоб не було застою води. Золоте правило - поливати розсаду потроху і часто.
6
Коли на молодих пагонах з'являється другий комплект листя, настає пора підгодовувати розсаду . Можна скористатися більш простим способом - додати в землю універсальне добриво в гранулах. Воно розраховане на довгу роботу, тому додавати його потрібно тільки один раз. Або можна користуватися рідким добривом, яке вноситься раз на тиждень.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=UBLNKEgM-Ec