Як визначити базовий рік.

При розрахунку економічних показників, що відображають динаміку зміни економічних індексів, реального валового внутрішнього продукту, темпів зростання або приросту, використовується поняття базового року . Це рік, прийнятий за відлік, по відношенню до якого проводиться порівняння параметрів росту і робиться аналіз економічних процесів.
Інструкція
1
В економіці використовуються базові і ланцюгові показники. При визначенні базових показників за певні періоди, виміряні через рівні проміжки часу, всі вони порівнюються з базовими значеннями. За них беруть економічні показники, що існували в базовому році. Ланцюгові показники порівнюють зі значеннями, визначеними на попередню дату. Але первинні показники в тому і іншому випадку - це параметри та кількісні оцінки, отримані в базовому році.
2
Визначити базовий рік необхідно в залежності від ваших цілей і завдань. Зазвичай при економічному аналізі масштабних історичних періодів в цій якості використовується рік, що передує року, в якому відбулися історичні події, що стали причиною великих економічних потрясінь. Так, довгий час економісти використовували 1913, останній мирний рік перед I світовою війною, для порівняння з тими успіхами, які демонструвало соціалістичне господарство при СРСР.
3
У новітній історії для порівняння часто використовується 1999 рік, наступний за роком, коли в Росії стався найбільший фінансова криза і різка девальвація рубля. Причому, 1999 може бути обраний як базового року для порівняння з будь-яким періодом: як тим, що хронологічно більш ранній, так і з тим, що за часом вважається пізнім. Використовуваний для оцінки рік початку «перебудовних» процесів 1985 - раніше базового, а сучасний період 2000-х років - більш пізній.
4
Якщо ви хочете визначити, наприклад, інфляцію за останні 5 років, то від поточного року відніміть цифру 5. Ви отримаєте номер року , який буде визначений базовим. Використовуйте економічні показники, які були зафіксовані на кінець цього року , і розрахуйте ті зміни вартості товарів і послуг, які відбулися за ці роки, скориставшись статистичними даними на кінець п'ятирічного періоду. Для розрахунків зручно користуватися фіксованим набором продуктів харчування, продовольчих товарів і послуг, який називається споживчим кошиком.