Як зважити повітря.

Щільністю, відмінною від нуля, володіють не тільки тверді речовини і рідини, а й гази, а також їх суміші. Це відноситься і до звичайного повітрю . При бажанні та наявності відповідного обладнання його можна зважити.
Вам знадобиться
  • - герметичний, міцний і не крихкий посудину;
  • - вентиль;
  • - ваги;
  • - манометр;
  • - вакуумний насос;
  • - трубки.
Інструкція
1
Візьміть герметичний, міцний і не крихкий посудину відомого об'єму. Відкрийте вентиль судини, щоб його обсяг повідомлявся з атмосферою. Зважте його. Результатом вимірювання стане маса самого об'єкта.
2
Підключіть посудину до вакуумного насоса. Відкачайте повітря до тиску порядку однієї десятої атмосферного (10 в 4 ступеня Па), щоб наявністю молекул газів в посудині можна було знехтувати. Здійснити відкачку до ще меншого тиску в умовах звичайної лабораторії скрутно. Закрийте вентиль.
3
Отсоедините посудину від вакуумного насоса, а потім знову зважте. Виштовхуюча сила навколишнього повітря трохи зменшить силу, що діє з боку судини на чашу ваг, тому результатом виміру стане різниця між масою самої судини і масою піднімаємо його атмосферного повітря. Остання дорівнює масі повітря, що знаходиться в ньому до відкачування.
4
Відкрийте вентиль, і посудина знов наповниться повітрям. З результату першого виміру віднімете результат другого. Ви дізнаєтеся масу помещающегося в посудину повітря.
5
Щоб дізнатися об'єм посудини, повністю заповніть його водою. Після цього вилийте всю воду з нього в мірну ємність. Визначте обсяг цієї води за шкалою мірної ємності.
6
Переведіть масу повітря і об'єм посудини в систему СІ. Поділіть першу величину на другу. Ви визначите щільність повітря в кілограмах на метр кубічний.
7
Дізнайтеся поточне значення атмосферного тиску за допомогою барометра. Запишіть, при якому тиску виміряна щільність повітря. При бажанні проведіть додаткові вимірювання в інші дні, коли тиск зміниться. Результати всіх вимірювань внесіть в таблицю. Врахуйте, що щільність повітря залежить не тільки від його тиску, а й від складу. Наприклад, в містах в ньому міститься більше важкого вуглекислого газу. Але вплив це настільки незначно, що виміряти його вдається не завжди.
Зверніть увагу
Дотримуйтеся обережності при роботі з вакуумним насосом. Не залишайте посудину під вакуумом без нагляду.