Як навчитися акомпанувати.

Людина, яка вміє непогано співати і підігравати собі на якомусь музичному інструменті, - бажаний гість в будь-якій компанії. При цьому зовсім не факт, що випускник музичної школи, навчившись грати по нотам класичну музику, зможе проаккомпаніровать популярну пісню. Мистецтво акомпанементу необхідно освоювати окремо.
Вам знадобиться
  • - гітара;
  • - визначник акордів;
  • - цифровку і табулатури;
  • - каподастр;
  • - метроном;
  • - плеєр;
  • - записи пісень.
Інструкція
1
Почніть з прослуховування запису і визначення розміру. Музичних розмірів досить багато, але вам в першу чергу потрібно визначити кількість сильних і слабких часток в кожному такті. Дуже корисними можуть виявитися елементарні навички диригування. При дводольному розмірі права рука на сильну частку йде зліва направо і трохи вниз, на слабку - назад. На три частки рука описує трикутник, при цьому на сильну завжди йде вниз і трохи вліво. Якщо часткою чотири, виходить прямий кут. Рука спочатку йде вертикально вниз, потім горизонтально вправо, потім за два прийоми повертається.
2
Вивчіть латинськіпозначення звуків і акордів. Кирилиця в цифровку і табулатурах застосовується вкрай рідко, майже виключно в старих виданнях. Пам'ятайте про те, що в західній і російській музичній літературі один із звуків позначається по-різному. Латинська В в західній цифровку - це сі, а в російській традиції - сі-бемоль. Чисте сі позначається в цьому випадку буквою H. Зараз багато російських музиканти переходять до західної традиції, тому у випадках, коли в цифровку зустрічається цей символ, потрібно бути дуже уважним.
3
На початковому етапі зручніше вчитися акомпанувати по цифровку і табулатурам. Краще мати і те, і інше. За цифровку ви можете визначити, в якому місці один акорд змінюється іншим, по табулатурі зможете правильно розставити пальці. Навчіться впевнено брати все акорди, зазначені в цифровку. На цьому етапі можна не співати. Вам важливо освоїти правильне положення пальців і швидку їх перестановку.
4
Подумайте, як буде рухатися ваша права рука. Спочатку зручніше грати перебором, потім можна почати освоювати різні види бою. При найпростішому переборі великий палець зачіпає на сильну частку одну з басових струн, а решта грають висхідний або низхідний арпеджіо. Можливий і акорд на тонких або середніх струнах. Бас на сильну долю і в цьому випадку береться великим пальцем. Вирішіть, який варіант більше підходить для конкретного музичного твору. Вправляйтеся доти, поки перестанете думати про правій руці.
5
Спробуйте зіграти наскільки тактів в потрібному ритмі. Використовуйте метроном. Він може бути як звичайним, так і вбудованим в яку-небудь гітарну програму, і навіть працювати в режимі он-лайн.
6
Проспівайте мелодію без акомпанементу, уявивши собі, в якому становищі перебувають руки на гітарі і коли міняється положення пальців. Проаккомпаніруйте себе. Грайте в повільному темпі. Якщо у вас з ходу не вийшло поміняти акорд - не зупиняйтеся. По закінченні вправи поверніться до важким місцям і розучите переходи. Повторюйте вправу, поступово збільшуючи темп.
7
На гітарі кожен акорд можна взяти декількома способами. Крім того, існують звернення тризвуків, тобто основний звук переноситься вгору. В цифровку це вказується не завжди. Навчіться брати основні акорди в різних позиціях.
8
Не виключено, що вподобане вам музичний твір виявиться для вас незручним. Наприклад, деякі фрагменти звучать настільки високо, що вам їх не заспівати. Навчіться транспонувати. Виберіть зручну тональність. Все акорди в акомпанементі звучать в певній послідовності. В іншій тональності кожному їх них буде відповідати певний акорд. Послідовності акордів є в деяких гітарних програмах - наприклад, в Guitar Pro.
9
При незручній тесситуре є й інший вихід - скористатися каподастр. Це затиск, який ставиться на гриф. Він може виявитися надзвичайно корисним, поки ви не навчитеся грати в різних тональностях. Гриф затискається на потрібному ладу, а акорди беруться в найпростішій позиції.