Як вираховувати питому вагу.

Питомим вагою є вага одиниці об'єму речовини. Навчитися вираховувати питому вагу дуже просто, математично ця величина дорівнює добутку щільності на прискорення вільного падіння або відношенню ваги до об'єму.
Вам знадобиться
  • - ареометр;
  • - довгастий скляну посудину;
  • - "Еврика";
  • - підручник з фізики;
  • - калькулятор.
Інструкція
1
Величина питомої ваги залежить від місця виміру, тому ні фізичної, ні хімічної характеристикою речовини вона не є. Грубо кажучи, це є сила тяжіння одиниці об'єму. Цим поняттям часто користуються при аналізі стану та типу грунту або каменю в будівельних цілях, при проведенні каналізаційних і обігрівальних труб і пр.
2
Визначити питому вагу твердого тіла можна за допомогою відкритого Архімедом способу витіснення. При цьому об'єкт поміщається в рідину з одиничною щільністю, а для вимірювання використовується спеціальний апарат «Еврика», який показує обсяг витісненої води, тим самим даючи значення її ваги. Тоді питома вага тіла дорівнює відношенню його власної ваги до ваги витісненої води.
3
Питома вага рідини легко виміряти за допомогою приладу під назвою ареометр. Він являє собою скляну трубку, яка запаяна з обох кінців, зі скляним кулькою на кінці. Шарик заповнений дрібним дробом, а у верхній частині ареометра нанесена шкала зі значеннями питомої ваги і градуса випробуваного розчину.
4
Прилади розрізняються залежно від того, який тип рідини (легше чи важче води) аналізується. У першому випадку поділки приладу починаються з 1 і відраховуються вниз, тобто в сторону зменшення. Якщо рідини важче води, то шкала ведеться в зворотну сторону, від 1 вгору, по збільшенню.
5
Пам'ятайте, що питома вага рідини змінюється залежно від її температури. Тому на кожному ареометрами наводиться нормальна температура, при якій вимір дасть найбільш правильний результат. Доведіть рідину до цієї температури, а якщо є можливість, то і приміщення, в якому проводиться досвід.
6
Налийте рідину в скляний циліндричний посудину обсягом не менше півлітра і висотою 20-25 см. Обережно опустіть в нього ареометр і не віднімайте руки, поки не переконаєтеся, що він плаває самостійно. Зачекайте, поки прилад і рівень рідини заспокояться, при цьому ареометр не повинен торкатися стінок і дна посудини. Зафіксуйте відобразилося на шкалі розподіл і запишіть значення питомої ваги.
7
Вираховувати питома вага при вирішенні задач можна і без застосування спеціальних приладів. в цьому випадку стануть в нагоді формули. Їх усього дві: це відношення ваги до займаного ним об'єму або твір щільності речовини на прискорення вільного падіння. Використовувані величини можуть бути знайдені на підставі власних формул в залежності від умови конкретної задачі.