Як навчити ділити двозначні числа. Як ділити стовпчиком на двозначне число.

Одна з найважливіших тем в математиці початкових класів - ділення двозначних чисел. Як правило, ця дія відбувається шляхом підбору або в стовпчик, якщо завдання письмове. У кожному разі гарною підмогою буде таблиця множення.
Інструкція
1
Двозначними є числа від 10 до 99. Ділення таких чисел один на одного входить в програму третього класу математики і має найбільшу складність серед так званих позатабличного дій над числами.
2
Перш ніж навчити ділити двозначні числа, необхідно пояснити дитині, що таке число є сумою десятків і одиниць. Це позбавить його від майбутньої досить поширеної помилки, якої припускаються багато дітей. Вони починають ділити перші і другі цифри діленого і дільника друг на друга.
3
Для початку попрацюйте з діленням двозначних чисел на однозначні. Найкраще ця техніка відпрацьовується з застосуванням знань таблиці множення. Чим більше буде подібної практики, тим краще. Навички такого поділу повинні бути доведені до автоматизму, тоді дитині буде легше перейти до більш складної теми двозначного дільника, який, як і ділене, являє собою суму десятків і одиниць.
4
Найбільш поширений спосіб розподілу двозначних чисел - це метод добору, який має на увазі послідовне множення дільника на числа від 2 до 9 так, щоб підсумковий твір дорівнювало делимому. Приклад: розділіть 87 на 29. Міркування ведіть наступним чином: 29 помножити на 2 одно 54 - мало; 29 х 3 = 87 - правильно.
5
Зверніть увагу учня на другі цифри (одиниці) діленого і дільника, на які зручно орієнтуватися при використанні таблиці множення. Наприклад, у наведеному прикладі другий цифрою дільника є 9. Подумайте, на скільки потрібно помножити число 9, щоб число одиниць твори дорівнювало 7? Відповідь в даному випадку тільки один - на 3. Це істотно полегшує завдання двозначного ділення. Перевірте свою здогадку множенням всього числа 29.
6
Якщо завдання виконується письмово, то доцільно скористатися методом ділення в стовпчик. Цей підхід аналогічний попередньому за винятком того, що учневі не потрібно тримати цифри в голові і робити усні розрахунки. Краще для письмової роботи озброїтися олівцем або чорновим листком.
Тема ділення чисел є однією з найвідповідальніших в математичній програмі 5 класу. Без оволодіння цими знаннями неможливо подальше вивчення математики. Ділити числа припадати в житті кожен день. І завжди покладатися на калькулятор не варто. Щоб розділити два числа, потрібно запам'ятати певну послідовність дій.
Вам знадобиться
  • Лист паперу в клітку,
  • ручка або олівець
Інструкція
1
Запишіть ділене і дільник на одному рядку. Розділіть їх вертикальної рисою висотою в два рядки. Проведіть горизонтальну риску під дільником і діленим перпендикулярно попередньої межі. Праворуч під цією рисою буде записуватися приватне. Нижче і лівіше діленого, під горизонтальною рисою, запишіть нуль.
2
Перенесіть одну саму ліву, але ще не переносив цифру діленого вниз під останню горизонтальну риску. Помітьте перенесену цифру діленого крапкою.
3
Порівняйте число під останньою горизонтальній рисою з дільником. Якщо число менше дільника, то продовжите з кроку 4, інакше перейдіть до кроку 5.
4
Подивіться, чи є в подільному ще не переносив цифри. Не переносить цифри не позначені точками. Якщо такі цифри є, то перейдіть до кроку 2, інакше до кроку 7.
5
Розрахуйте наступну цифру приватного. Порахуйте, Яку найбільшу кількість разів можна відняти дільник із числа під останньою горизонтальній рисою. Додайте цю цифру до частки.
6
Обчисліть наступний залишок. Помножте дільник на останню цифру приватного. Результат запишіть зі знаком мінус під числом, що знаходиться під останньою горизонтальній рисою. Під записаним числом проведіть наступну горизонтальну риску. Відніміть останнє записане число з передостаннього. Результат запишіть під щойно проведеної рисою. Перейдіть до кроку 4.
7
Ділення чисел закінчено. Під делителем тепер записано приватне двох чисел. Число під останньою горизонтальній рисою на стороні діленого є залишком від ділення.
Зверніть увагу
Іноді дільник представляє собою десяткову дріб. В цьому випадку, щоб поділити числа потрібно дільник попередньо привести до нормального вигляду. Для цього в подільному і делителе переноситься кома вправо на теж кількість цифр, скільки є в дільнику після коми. Потім числа можна ділити, як звичайно.