Як позбутися страху публічних виступів.

Ірраціональний страх перед публічними виступами - це вельми поширена проблема. Тонкощі можуть бути різними: люди бояться обмовитися, почати заїкатися, забути текст і т.п. Але основа страху одна: засудження і глузування з боку публіки.
Інструкція
1
Зрозумійте, що страх перед виступами ірраціональний. Вам не загрожує важка хвороба і тим більше смерть, якщо ви забудете кілька слів з приготовленої заздалегідь промови, так що справа не в інстинкті самозбереження. Зациклюючись на своєму страху, ви робите його сильнішим. Закрийте очі, уявіть собі машину, яка породжує вашу боязнь виступів. Підійдіть до неї, схопив рукою рубильник і різко рвані вниз. Відчуйте, як ваш страх корчиться і вмирає, як він втрачає над вами владу.
2
Визнайте своє право на страх, чи не заганяйте його вглиб, чи не приховуйте. Ви маєте право боятися незалежно від вашого статі і віку. Світіть страху в лицо, насміхайтеся над ним, виймайте його з глибин підсвідомості. Уявіть собі аудиторію, повну людей. Перетворіть лякаючу вас публіку в щось смішне або безпорадне: в немовлят, мультиплікаційних героїв, милих кошенят. Вони не зроблять вам зла, оскільки ви сильніше їх.
3
Підкоріть публіку. Заздалегідь приготуйте кілька фраз, щоб довести собі владу над аудиторією. Наприклад, ви можете процитувати якого-небудь ученого і попросити слухачів записати цю важливу думку. В контекст виступу можна вписати вимогу подивитися у вікно або на дошку за вашою спиною. Подивіться, як слухачі виконують ваш наказ і зрозумійте: вони в ваших руках, вони слухаються вас і не можуть заподіяти шкоди.
4
Слідкуйте за своїм станом. Якщо навіть при думці, що вам належить виступати, ви відчуваєте тривожні симптоми, значить, у вас починається панічна атака. Симптоми можуть бути різними: запаморочення, різке підвищення тиску, слабкість, пітливість, тремтіння, почастішання дихання і серцебиття і т.п. Таким чином ваш організм протестує проти стресу, змушує вас уникати ситуацій, в яких він може виникнути. Якщо панічна атака проявляється неодноразово, рекомендується звернутися до психоаналітика.
5
Ви можете спробувати впоратися з панічною атакою самостійно. Уявіть собі, що ви виступаєте перед аудиторією. Якщо відчуєте себе погано, постарайтеся заспокоїтися. Дихайте рівно, короткий вдих і довгий видих. Скажіть собі, що цей стан не небезпечно, що ви до нього готові і зможете впоратися. Прислухайтеся до свого подиху. Посміхайтеся, співайте, танцюйте, говорите з ким-небудь, смійтеся страху в обличчя. Якщо ви зможете впоратися з панікою, наступного разу буде легше. І незабаром ви забудете про те, що таке боязнь виступів.