Як влаштована кінна упряжка.

Упряжка представляє собою пристосування, яке надівається на одну або кілька коней для запрягання у віз. Прототипом сучасної кінної упряжки є оленяча і собача упряжі.
Інструкція
1
Залежно від способу використання коня упряжки діляться на два основних типи: сідельно-в'ючного (якщо кінь використовується для їзди) і власне упряж, коли кінь є тягловою силою. В цьому випадку вона складається з хомута, Шорка, шлеї, седелка.
2
Хомут - основна частина упряжі. Стандартно він складається з трьох частин: кліщів, Хомутіна і підкладки. Якщо хомут призначається для голобельною запряжці, то у нього є два гужа, а при запряжці з Посторонки використовують гужові мочки.
3
Від кліщів залежить розмір хомута і його форма, а також міцність. Кращим матеріалом для виготовлення кліщів вважається прикоренева частина ствола дерев твердих порід (клена, в'яза, берези). Важать хомути від 3 кг у виїзних коней до 10 - у ломових.
4
В Дишловий запряжці замість хомута використовують Шорка. Але при порівнянні Шорка з хомутом перевагу визнається за останнім. Головний недолік Шорка полягає в тому, що вона чинить тиск на меншу площу на тілі коня, через що виникають потертості на грудях і холці коня. Крім того, вона вбирає в себе вологу і при висиханні коробиться і стає дуже жорсткою.
5
Для передачі тяглової сили від коня до воза в голобельною запряжці служать гужі хомута і голоблі (якщо запряжці голобельною). Вони призначаються для пом'якшення сили різких поштовхів, тому повинні бути еластичними і дуже міцними. Виготовляють гужі з хребтової частини сириці.
6
При голобельною запряжці обов'язково до складу упряжі входить седелка. Її конфігурація залежить від кінської спини і може бути «стоячій», «горбате» і «плоске» Під седелку зазвичай підкладають тесляр, якої виготовляють з рогожі для літа і щільного повсті для інших пір року.
7
При роботі на пересіченій місцевості в упряжці обов'язково використовують шлею. Вона служить для утримання гальмування воза при зупинці, спуску зі схилу або їзді риссю. Основна частина шлеи - ободової ремінь, який оперізує корпус коня і прикріплюється до хомута.
Зверніть увагу
У приміщенні, де зберігається упряж, не повинно бути сиро і надмірно сухо. Від вогкості може з'явитися цвіль, а через сухість шкіряні частини упряжки тріскаються і коробляться.
Корисна порада
Вважається, що шлея підігнана вірно, якщо між ободової ременем і сідницею коні поміщається долоню ребром.