Як віднімати стовпчиком. Як ділити стовпчиком 3 клас.

Віднімання - одна з основних операцій, яку можна виробляти з числами. Буває так, що треба терміново провести якісь обчислення, а калькулятора під рукою не виявилося. У цьому випадку вас виручить вміння віднімати стовпчиком .
Вам знадобиться
  • - папір для запису;
  • - ручка або олівець.
Інструкція
1
Запишіть два числа один під одним - менше під великим. Числа складаються з розрядів одиниць, десятків, сотень і далі по наростаючій. Запишіть одиниці одного числа під одиницями іншого, десятки - під десятками і так далі. Наприклад, потрібно відняти з числа 2589 число 1346. Зменшуване в цьому прикладі - 2589, від'ємник - 1346.
2
Запишіть шістку другого числа під дев'яткою першого, четвірку - під вісімкою і так далі. Зліва між числами запишіть знак «-». Підведіть під числами межу. Віднімайте з кінця, т. Е. Справа наліво. З одиниць першого числа відніміть одиниці другого, з десятків першого - десятки другого і так далі.
3
Якщо кількість одного або декількох з розрядів в зменшується число більше, ніж у вичитав, віднімайте числа один з одного за звичайними правилами. Наприклад, з 316 треба відняти 205. З 6 відніміть 5. Запишіть під рискою одиницю. З 1 відніміть 0, запишіть 1. Вирахувавши з 3 двійку, також вийде 1. Результат - 111.
4
Якщо кількість одного або декількох з розрядів в зменшується число менше, ніж у вичитав, «займіть» десяток. Наприклад, якщо з числа 56 треба відняти 9, запишіть 9 під 6. Поставте крапку над цифрою 5, щоб зайняти десяток. Це означає, що ви повинні зменшити кількість десятків (5 десятків) на одиницю.
5
Проведіть віднімання, як якщо б ви вичитали 9 не з 6, а з 16. Відніміть, отримавши 7. Відніміть з п'яти одиницю. Ви отримаєте 4. Четвірка вказує на кількість десятків. Значить в результаті буде 4 десятки і 7 одиниць - 47. Подібним чином віднімайте сотні, тисячі й інші розряди. Не забувайте ставити крапки, щоб не забути, у якого числа ви «позичали».
6
Віднімання в стовпчик десяткових дробів виробляєте за цими ж правилами, записавши цілу частину від'ємника під цілою частиною зменшуваного, відповідно дробову частина - під дробової. Наприклад, з числа 843,217 необхідно відняти 700,628. Відніміть з 7 вісім. Поставте крапку над одиницею. Це означає, що ви зайняли десяток, зменшивши одиницю на один. Запишіть під рискою 9 (адже 17-8 = 9).
7
Замість одиниці, у якій ви займали, виходить 0. Поставте крапку над двійкою з першого числа, так як з 0 не можна відняти двійку. Ви знову зайняли десяток, зменшивши двійку з першого числа на одиницю. Виходить, що з 10 ви вичитаєте 2. Запишіть 8.
8
З 1 відніміть 6. Поставте крапку над трійкою, щоб зайняти десяток. Тоді вийде, що ви вичитаєте з 11 шість. Запишіть під рискою п'ять. Поставте кому. Так як ви зайняли у трійки одиницю, то запишіть під рискою два. Далі віднімайте за відомими правилами. Результат - 142,589.
Зверніть увагу
Щоб не заплутатися при відніманні стовпчиком десяткових дробів, звертайте увагу, щоб коми, що відокремлюють в обох числах цілу частину від дробової, знаходилися один під одним.
Корисна порада
Якщо праворуч від зменшуваного/від'ємника в десяткового дробу не вистачає розрядів дробової частини, допишіть стільки нулів праворуч, скільки розрядів у вичитала/зменшуваному.