Як відновити мідь з її оксиду.

Завдяки своїм властивостям: тепло- і електропровідності, пластичності, високої опірності корозії і т.п., мідь знайшла широке застосування в господарській діяльності людини. У промисловості її добувають із сульфідних і оксидних руд, а в лабораторії чисту мідь можна виділити з її оксиду.
Вам знадобиться
  • - хімічний посуд;
  • - оксид міді (II);
  • - цинк;
  • - соляна кислота;
  • - спиртівка;
  • - муфельна піч.
Інструкція
1
Мідь з оксиду ви зможете відновити воднем. Спочатку повторіть техніку безпеки при роботі з нагрівальними приладами, а так само з кислотами та горючими газами. Напишіть рівняння реакцій: - взаємодія цинку і соляної кислоти Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2; - відновлення міді воднем CuO + H2 = Cu + H2O.
2
Перш ніж проводити досвід, підготуйте для нього устаткування, так як обидві реакції повинні йти паралельно. Візьміть два штатива. В одному з них закріпіть чисту і суху пробірку для оксиду міді, а в іншому - пробірку з газовідвідною трубкою, куди покладіть кілька шматочків цинку. Запаліть спиртівку.
3
Насипте чорний порошок міді в приготовлену посуд. Відразу ж залийте цинк кислотою. Газовідвідну трубку направте на оксид. Пам'ятайте, що реакція йде тільки при нагріванні. Тому піднесіть полум'я спиртівки ко дну пробірки з CuO. Все намагайтеся робити досить швидко, так як цинк з кислотою взаємодіє бурхливо.
4
Ще мідь можна відновити вуглецем. Складіть рівняння реакції: 2CuO + C = 2Cu + CO2Возьміте порошок міді (II) і просушіть його на вогні у відкритій фарфоровій чашці (порошок повинен бути чорного кольору). Потім насипте отриманий реактив в фарфоровий тигель і додайте мілкодисперсний деревне вугілля (кокс) з розрахунку 10 частин CuO до 1 частини коксу. Все ретельно розітріть товкачем. Закрийте нещільно кришкою, щоб при реакції випаровувався утворюється вуглекислий газ, і помістіть в муфельну піч з температурою близько 1000 градусів за Цельсієм.
5
Після того як реакція закінчиться, тигель охолодіть, а вміст залийте водою. Після цього перемішайте отриману суспензію, і ви побачите, як легкі частинки вугілля від'єднуються від важких червонуватих кульок. Дістаньте отриманий метал. Пізніше, при бажанні, можете спробувати сплавити в печі кульки міді між собою.
Корисна порада
Перш ніж нагрівати дно пробірки з оксидом міді, прогрійте її цілком. Це допоможе уникнути тріщин на склі.