Як зробити просту рацію. Як зробити радіостанцію.

Портативні рації є у багатьох. Купити їх в магазині не становить проблеми, але їх роботі дуже часто заважають наземні перешкоди, проводи й металеві предмети. Але можна зібрати стаціонарну рацію невеликої потужності зі збільшеним радіусом дії. Вона може стояти вдома або на дачі, а хороша антена збільшить радіус її дії до 5-10 км в будь-яких умовах.
Вам знадобиться
  • - деталі від старого лампового радіоприймача або телевізора;
  • - паяльник;
  • - приладдя для пайки;
  • - лист алюмінію.
Інструкція
1
Зробіть з алюмінієвого листа шасі П-подібної форми з урахуванням габаритів наявних у вас деталей. Забезпечте його передньої вертикальної панеллю з алюмінію. На ній можна буде розташувати органи управління. Блок живлення візьміть готовий від радіоприймача, телевізора, радіоли і т.п. Необхідно, щоб він давав постійне анодна напруга 150-250В і напруга напруження 6,3 В.
2
Зберіть рацію по трансиверного схемою, як показано на малюнку. Котушка контура приемопередатчика виконується з мідного дроту діаметром 1 мм. Провід візьміть голий, а ще краще - посріблений. Для діапазону 27-30 мГц її намотують на стержень діаметром 12 мм, і вона містить 4 витка з відведенням посередині.
3
Котушка зв'язку з антеною містить 1-2 витка такого ж дроту і розташовується поверх котушки контура. Дроселі ДР1, Др2 і Др3 намотайте на опору НД-0,25 опором не нижче 1 мОм. Вони містять по 0,5 м дроту ПЕЛ-0,15.
4
Конденсатор настройки С можна взяти керамічний на 4-15 пФ (підлаштування), але краще, якщо він буде з повітряним діелектриком з одного рухомий і двома нерухомими пластинами. Якщо ви збираєтеся працювати тільки на одному конкретному каналі, то ручкою настройки його постачати не знадобиться.
5
Трансформатор ТР1 (звуковий трансформатор ТВЗ або йому подібний вихідний ламповий) візьміть від лампового приймача або телевізора. Високоомних обмотка точно такого ж трансформатора використана як дроселя Др6. Якщо ви хочете застосувати низькоомні головні телефони, включіть їх в низкоомную обмотку цього трансформатора. На наведеній схемі показано включення високоомних телефонів.
6
Мікрофон використовуйте вугільний. Наприклад, від телефонного апарату. В якості перемикача "Прийом - Передача" підійдуть галетні перемикачі. Їх можна замінити будь-якими іншими на 3 контактні групи і 2 положення.
7
Налаштуйте радіостанцію. Проведіть настройку в режимі прийому. Змінним резистором R3 доможіться стабільного суперного шуму при всіх положеннях конденсатора настройки. Якщо домогтися цього не вдається, підберіть ємність конденсатора С3 в межах від 100 до 1000 пФ. Настройку за діапазоном здійснюють конденсатором С, а також зрушуючи й розсовуючи витки контурної котушки. При збігу частоти настройки з сигналом несучої частоти суперний шум в телефонах повинен повністю гаснути. При перемиканні на передачу в контрольному радіоприймачі повинен бути чітко чути звук з мікрофону.
8
Положення котушки зв'язку з антеною підберіть так, щоб потужність пі передачі була максимальною, а прийом - стійким. В якості контрольного приймача і передавача можна використовувати вже налаштовану кишенькову радіостанцію.
Зверніть увагу
Майте на увазі, що рація розрахована на амплітудні модуляції і спільно з FM-радіостанцією працювати не будет.На схемою показано підключення дипольної антени. Але можна підключити і штиркової. Для цього один з кінців котушки з'єднується з шасі, а з'єднання з антеною проводиться за допомогою коаксіального кабелю (наприклад, РК-1) .В наведеній схемі використана лампа 6Ф1П. Але можна зібрати рацію та на подвійному тріоді (наприклад, 6Н1П або 6Н3П). При цьому ланцюжок С6-R6 зі схеми виключається. Можна зібрати рацію та на двох окремих лампах, застосувавши як тріода половину лампи 6Н7 або 6Н8, а в якості пентода - 6Ж4 або 6Ж8.