Як зупинити кровотечу.

При наданні першої допомоги потерпілому в результаті аварії або травми в першу чергу необхідно зупинити кровотечу. Пошкодження великих судин, особливо артерій, загрожує масивною крововтратою в лічені хвилини. Щоб зберегти життя потерпілому, потрібно знати правила зупинки кровотеч.

Інструкція
1
При ушкодженні артерій кров витікає з рани пульсуючими поштовхами. Притисніть артерію до кістки вище місця пошкодження великим пальцем або кулаком. При правильному знаходженні точки пульсація крові з рани припиняється. В цей час накладіть кровоспинний джгут. Як підручних засобів використовуйте ремінь, хустку, шматки одягу. Накладайте джгут якомога ближче до рани, виняток становить середня третина плеча, там проходить променевий нерв, а також нижні третини плеча та передпліччя. У цих місцях між шкірою і кістками немає м'язової прошарку, тому накладайте джгут вище зазначених місць.
2
Щоб уникнути грубого здавлення шкіри, накладайте джгут не на голе тіло, а на одяг або шматок тканини. Не відпускаючи палець в місці притиснення судини, кінець джгута підведіть під палець і зробіть один оборот навколо кінцівки. Якщо все йде правильно, кровотеча не поновлюється. Усі наступні витки джгута укладайте з натягом, не послаблюючи перший з них.
3
Щоб уникнути розвитку краш-синдрому зафіксуйте час накладення джгута і відзначте його на пов'язці або прикладіть до джгута записку. У теплу пору року джгут накладають максимум на 1:00, в холодну - на півгодини. Приготуйте потерпілого до транспортування до лікувального закладу.
4
Венозна кровотеча буває менш інтенсивним. Якщо кров з рани витікає поступово, без "поштовхів" і має темний колір - накладіть тугу пов'язку, що давить на місце ушкодження і відправте потерпілого в лікарню. Якщо кровотеча змішане, артеріовенозне, то в різні моменти часу від початку поранення воно може мати ознаки як артеріального, так і венозного. В цьому випадку розцінюйте його як артеріальний, так як воно небезпечне розвитком швидкої масивної крововтрати.
5
У випадку капілярної кровотечі кров сочиться з місця пошкодження по краплях. Накладіть звичайну пов'язку. Зазвичай таке кровотеча зупиняється самостійно і не потребує медичної допомоги.
6
Якщо потерпілий блідий, у нього низький артеріальний тиск, найімовірніше - у нього внутрішню кровотечу. Вжити заходів щодо його зупинки не вдасться. Терміново транспортуйте його в лікарню, це єдиний шанс зберегти йому життя.