Як виховати, чи не караючи.

Батьки по-різному виховують своїх дітей. Хтось вважає правильним строгість і послух, хтось, згадуючи своє нещасливе дитинство, надає своєму чаду багато свободи. Плюси і мінуси є в будь-якому підході. Але найголовніше в ставленні до дітей - це виховання без покарань.
Інструкція
1
Батьки, раз у раз караючі своєї дитини, наносять йому шкоду не тільки тому, що залякують його. Цей страх народжує дитячу брехню, невпевненість в собі, виховує в маленькій людині жорстокість. Замість очікуваного каяття і розуміння своїх дій ви викликаєте в ньому почуття образи, злості і роздратування. Не виправдовує себе думками про те, що і вас в дитинстві карали, били, і нічого страшного з вами не трапилося. Накладіть в родині повна заборона на фізичні покарання будь-якого роду.
2
Бувають випадки, коли нерви втомлених і роздратованих після робочого дня батьків елементарно здають. А обтяжувати себе пошуком альтернативи, втративши контроль над собою, досить складно. Проте, навіть ваш поганий настрій не повинно відбиватися на дитині. Якщо ви раптом ударили малюка, обов'язково вибачитеся перед ним. Неважливо, розуміє він чи ні. Спробуйте пояснити дитині, що саме так сильно вас засмутило. Краще відкладайте розгляду, коли відчуваєте, що нерви на межі. Заспокойтеся, випийте чашку чаю, підіть в іншу кімнату, тупни ногою, а вже потім займіться «розбором польотів».
3
Як правило, стиль виховання дітей залежить від особистісних якостей батьків. Це означає, що в ваших силах змінити спосіб спілкування зі своєю дитиною. Пам'ятайте, що від великої кількості «не можна» важливість самого заборони втрачається. Надавайте своєму малюкові більше свободи. Адже ви, безсумнівно, бажаєте йому добра, хочете, щоб він виріс самодостатньою та самостійною особистістю, домігся успіхів у житті. Тоді перегляньте свої вимоги, визнайте право дитини на саморозвиток і вибір. Постарайтеся звести всі заборони до мінімуму. «Не можна» - робити небезпечні для життя і здоров'я речі, заподіювати біль, погано поводитися з предметами. «Не треба» - це те, що робити можна, але в певних умовах. Наприклад, голосно кричати, бігати, стрибати і т.п.
4
В силу природи діти не можуть сидіти спокійно тривалий час, їм потрібно рухатися, досліджувати все навколо. Надто вже расшумевшемуся малюкові спробуйте влаштувати перепочинок. Запропонуйте йому посидіти на стільчику і подумати. Щоб йому не було нудно, увімкніть спокійну музику або дайте книжку. Повірте, строгий серйозний голос тата або мами може діяти набагато солідніше покарання або ляпанця. Читаючи дитині казки та інші твори дитячої літератури, обговорюйте з ним хороші і погані вчинки героїв, звертайте увагу малюка на те, до чого може привести непослух.
5
Намагайтеся якомога спокійніше реагувати на небажані дії дітей, по можливості не помічати їх. Загострюйте увагу на хороших вчинках, не скупіться на похвалу. Роблячи таким чином, ви зможете закріпити позитивну поведінку в свідомості дитини. Заведіть дому зошит або плакат на стіні, в якому щодня робіть разом з малюком позначки. Якщо він приблизно себе вів, намалюйте смайлик з посмішкою або сонечко, скоїв проступок - сумний смайлик або хмаринку. Якщо в кінці тижня веселих зображень набереться більше, заохотьте дитини. За погану поведінку можете обмежити його в перегляді мультфільмів або солодощах. Коли діти бачать результат своїх дій, вони краще вчаться їх контролювати.
6
Коли дитина підростає, йде в школу, на перший план для нього виходить учеба та спілкування з однолітками. У цей період йому дуже важливо дбайливе і уважне керівництво батьків в цих питаннях. Активно беріть участь в житті своєї дитини, виявляйте йому допомогу у вигляді гри, захисту, підтримки, жарти, довірчого ради, вимоги. Допомагаючи маленькій людині орієнтуватися в складній системі людських взаємин, ви зміцнюєте свій батьківський авторитет. Дитина усвідомлює, що батьки відповідають за нього перед суспільством. Він прагне викликати ваше схвалення і повагу, розуміючи, що ця відповідальність передбачає не лише допомогу, а й вимога дотримання правил.