Як виміряти рівень рідини.

У ході різних технологічних процесів і в будь-яких побутових ситуаціях часто виникає необхідність виміряти рівень рідини. Для цього можуть бути використані як досить складні прилади, так і найпростіші підручні пристосування. Це залежить від конкретних умов: виду і властивостей рідини, характеру технологічного процесу, особливостей ємності, в якій знаходиться рідина і т.д.
Вам знадобиться
  • - мірна рейка або жердина;
  • - трос з вантажем;
  • - ехолот;
  • - рівнеміри.
Інструкція
1
Мабуть, найпростіший пристрій - мірна рейка або жердина з нанесеними поділками. Рейку, тримаючи вертикально, занурте в рідину до тих пір, поки вона не упреться в дно водойми або посудини. За поділом, на якому зупинилася рідину, визначте її рівень , тобто глибину.
2
Як бути, наприклад, якщо глибина водойми набагато більше довжини мірної рейки? Можна скористатися тросом, до кінця якого прив'язаний вантаж. Повільно опустіть його у воду, стежачи за натягом троса. Як тільки натяг ослаб, це означає, що тягар ліг на дно. Вийміть трос і виміряйте довжину його мокрою частини. Для більшої надійності бажано помітити ділянку троса, який зупинився на поверхні. Так ви дізнаєтеся рівень води.
3
Можна також скористатися приладом під назвою ехолот. Принцип його дії заснований на тому, що звукова хвиля, відбившись від дна водойми, повертається назад до приладу-випромінювача. Час, що минув з моменту генерування звуку до його повернення, розділіть навпіл, отриманий результат помножте на швидкість поширення звуку у воді. Так ви визначите рівень води.
4
Легко можна зрозуміти, що чим менше глибина, тим менш точним буде вимір - адже звук повернеться через якісь долі секунди, а у будь-якого вимірювального приладу є похибка. І навпаки - чим більше глибина, тим точніше її можна визначити за допомогою ехолота.
5
У технологічних процесах застосовуються самі різні прилади - рівнеміри. Вони бувають буйкові, поплавкові, гідростатичні, ультразвукові, ємнісні і т.д. Кожен з цих приладів має як переваги, так і недоліки. Вибір оптимального рівнеміра залежить від технолога, який повинен врахувати всі конкретні умови процесу - температуру рідини, піноутворення, тиск, в'язкість, прозорість, наявність сторонніх домішок.