Як повернути дебіторську заборгованість.

Великий обсяг дебіторської заборгованості може бути головним болем багатьох фірм. Чим більша сума рахунків, не оплачених покупцями, тим менше грошових коштів в обігу. Іноді, щоб змусити недобросовісних контрагентів повернути борг, потрібно чимало часу.
Інструкція
1
Проведіть оцінку стану дебіторської заборгованості. Це можна зробити, склавши відомість по дебіторки. Включіть в неї інформацію про покупців та замовників, датою відвантаження товару (надання послуг, виконання робіт), неоплачених рахунках. Виділіть заборгованість , що відноситься до реалізації звітного місяця, і прострочений борг. Проводьте щоденний моніторинг стану дебіторської заборгованості і вносите дані в цей документ у міру надходження нової інформації.
2
Нагадайте «забудькуватим» покупцям про оплату рахунків поточного місяця відразу ж після закінчення терміну платежу (відправивши офіційний лист по факсу). Якщо гроші все ж не надійшли, телефонуйте співробітнику фірми-покупця, відповідальному за платежі, і вимагайте повернення боргу.
3
Спробуйте застосувати мотивацію для своєчасного повернення заборгованості. Запропонуйте боржникам варіант погашення боргу в розстрочку, склавши і підписавши угоду (договір комерційного кредиту). Якщо в договорі купівлі-продажу (надання послуг, виконання робіт) передбачені штрафи за неустойку, ведіть їх нарахування за кожен день прострочення. Регулярно повідомляйте про це боржника.
4
Складіть і направте «злісним» неплатникам претензії по простроченої дебіторки, в яких повідомте, що в разі несплати заборгованості буде подано позов до арбітражного суду. Прикладіть до претензій акти звірки розрахунків.
5
Якщо боржники не реагують, зверніться в колекторське агентство або в юридичну консультацію. Колектори працюють за відсоток від стягненої простроченої заборгованості (зазвичай це - 30-50%), в юридичних фірмах встановлена фіксована оплата. Юристи допоможуть з поверненням боргу в судовому порядку, але цей процес може бути досить тривалим. Агентства по стягненню боргів можуть взяти на себе вирішення більшого переліку проблем, але тільки у випадку, якщо борги реальні до стягнення.
6
Якщо керівництвом вирішено питання про притягнення колекторського агентства, складіть договір про передачу права на представлення інтересів кредитора за запитання дебіторської заборгованості, в якому обумовлюються строки повернення заборгованості. Якщо компанія вирішила оформити переуступку дебіторської заборгованості колектору, оформіть договір цесії, за яким агентство відразу оплачує частину боргу.