Як обчислити масову частку, якщо відома щільність. масова частка хлористих солей переклад у відсотки.

Масова частка - це величина, що показує, яке ставлення маси будь-якого компонента, що входить до складу розчину або сплаву, або суміші до загальної маси всіх компонентів. Вона може виражатися або в частках одиниці, або у відсотках. Легко зрозуміти, що чим ближче масова частка до одиниці, тим більше зміст цього компонента в розчині, сплаві або суміші.
Інструкція
1
Давайте розглянемо приклад з речовиною - хлоридом натрію, або, по-іншому, кухонною сіллю. Припустимо, у вас є 200 мілілітрів водного розчину кухонної солі, і вам треба обчислити її масову частку .
2
Є різні способи вирішення цієї задачі. Для початку розгляньте найпростіший. Якби у вас було 200 мілілітрів чистої води, скільки б важило таке її кількість? Зрозуміло, 200 грамів або 0,2 кілограма. Адже щільність прісної води практично дорівнює одиниці. А скільки важить розчин кухонної солі? Зважте спочатку ємність з розчином, бажано на лабораторних вагах для більшої точності.
3
Припустимо, загальна вага склала 320 грамів. Перелийте розчин в якусь іншу посуд, і зважте порожню ємність. Виявилося, що вона важить рівно 100 грамів. Отже, вага розчину солі складе: 320 - 100 = 220 грамів. Тобто його щільність дорівнює: 220/200 = 1,1 грамів/мл.
4
Для простоти обчислень припустимо, що при розчиненні солі у воді її обсяг збільшився настільки незначний, що цим можна знехтувати. Виходить, що в 200 мілілітрах розчину міститься: 200 грамів чистої води і 20 грамів хлористого натрію, складаючи сумарно ті самі 220 грамів. Яка ж масова частка хлористого натрію? Задача вирішується в одну дію: 20/220 = 0,909. Або, якщо рахувати в процентах, 9,09%. Можна прийняти округлене значення: 9,1%.
5
Ну, а якби ви з якоїсь причини не змогли ні виміряти обсягу розчину хлористого натрію, ні дізнатися його масу? Як тоді визначити масову частку розчину? Дуже просто. Спочатку вам треба виміряти щільність розчину солі спеціальним приладом - густиномірами. А потім за допомогою спеціальних таблиць (вони є в багатьох хімічних або фізичних довідниках) визначити, який відсоткової концентрації розчину кухонної солі відповідає така щільність. Відсоткова ж концентрація, як вам відомо, один з виразів масової частки. Ось так ви знайшли відповідь на поставлене запитання.