Як обчислити концентрацію.

З поняттям концентрації людина зустрічається не тільки в областях науки, а й у повсякденному житті. Наприклад, масова частка жиру, зазначена на продуктах харчування (молоко, масло і т.д.) не що інше, як процентна концентрація. Крім неї є ще молярна, нормальна і моляльна концентрації. І будь-яку з них легко обчислити за формулами.
Вам знадобиться
  • - ручка;
  • - папір;
  • - періодична таблиця;
  • - калькулятор.
Інструкція
1
Щоб знайти масову частку (процентну концентрацію ) того чи іншого речовини, розділіть його масу на загальну масу розчину (суміші). Результат отримаєте в частках одиниці, які потім можете перерахувати у відсотки, що теж буде вірно. Наприклад, дана задача: для приготування розчину взяли 150 г води і 50 г цукру. Необхідно обчислити відсоткову концентрацію розчиненої речовини. Для вирішення спочатку запишіть формулу, а потім знайдіть шукану величину :? (Цукру) = m (цукру)/m (розчину) = 50/(150 + 50) = 0,25 * 100% = 25% В розчині міститься 25% цукру.
2
При обчисленні молярної концентрації, ви повинні кількість речовини розділити на сумарний обсяг розчину. Одиницею виміру, в даному випадку, буде моль/л. Формула для розрахунку має такий вигляд: C = n (розчиненого речовини)/V, гдеC - молярна концентрація (моль/л); n - кількість речовини (моль); V - сумарний об'єм суміші (літр).
3
Нормальна концентрація виражається в грам-еквівалент/літр і позначає кількість еквівалентів певної речовини в 1 л розчину, яке дорівнює, при хімічних реакціях, 1г водню або 8 г кисню. Припустимо вам необхідно розрахувати нормальність 70% сірчаної кислоти, щільність якої дорівнює 1,615 г/л. З умови задачі зрозуміло, що 100 г розчину містить 70 г кислоти. Тому спочатку знайдіть обсяг даного розчину: V = 100/1,615 = 61,92 (мл). Потім розрахуйте масу H2SO4 в 1 літрі розчину: m (H2SO4) = 1000 * 70/61,92 = 1130,49 (г). А потім обчисліть нормальність, враховуючи при цьому, що кислота є двухосновной: Cн = m * z/M = 1130,49 * 2/98 = 23,06 Н.
4
Якщо ж вам потрібно розрахувати моляльну концентрацію розчину (моляльность) - скористайтеся наступною формулою: Cм = n/m, гдеCм - моляльна концентрація вимірюється в моль/кг; n - кількість певної речовини в молях; m - сумарна маса розчину в кілограммах.В відміну від молярности моляльна концентрація не залежить від температурних умов протікання реакції.
Корисна порада
В аналітичній хімії часто замість концентрації використовують титр. Він показує кількість певного речовини в одному мілілітрі розчину.