Як поводитися в соборі.

Для православного християнина, що приходить в собор, (головну церкву або храм в місті) існує звід правил поведінки. Про те, як вести себе в храмі Божому, голосують загальноприйнятий на території всіх християнських держав церковний етикет.
Інструкція
1
Перехрестіться і вклоніться перед входом в храм. Можна подумки прочитати коротку молитву: «Увійду у дім Твій, поклонюся храму святому Твоєму в страсе Твоєму». Зайшовши всередину, на порозі триразово перехрестився (трьома складеними пучкою пальцями, з чола на живіт і з правого плеча на ліве). При цьому про себе або неголосно вголос скажіть: «Боже, милостивий будь мені, грішному».
2
Дотримуйтесь вимог до зовнішнього вигляду прихожан: жінкам належить заходити в собор, покривши волосся хусткою (можна надіти капюшон, шапку). Чоловікам, навпаки, потрібно зняти головний убір. Згідно багатовікової традиції, увійшовши в храм, чоловіки стають по праву сторону, а жінки - по ліву. Однак у наш час такі строгі правила діють далеко не скрізь.
3
Здійснюйте поклони після кожної молитви священика. Перед початком богослужіння парафіянам покладається відважити по три поясних поклони, перед прочитанням Євангелія і після нього - по одному вклонилися. Приклоніть главу і перехреститеся, коли батюшка осяє вас хрестом.
4
Не ставайте спиною до вівтаря, навіть коли залишаєте храм. Під час читання священиком Євангелії не пересувайтеся по храму, не передавайте і не ставте свічки. Постарайтеся прикластися до ікон до того, як почнеться служба. Поставити свічки теж краще заздалегідь. Якщо навколо багато народу, не намагайтеся дотягнутися до вівтаря, краще пошепки попросіть попереду стоять прихожан поставити вашу свічку.
5
Підійшовши до ікони, двічі вклоніться до пояса, а потім прикласти губами до руки Діви Марії чи Ісуса Христа або до їх одіянню. Чи не цілуйте ікону або розп'яття, якщо у вас нафарбовані губи. Після цілування знову зробите поясний уклін. Пам'ятайте, що традиційно першими до ікони підходять чоловіки, після них - жінки.