Як включити блок живлення без материнки.

Практично всі вироблені сьогодні настільні комп'ютери оснащені джерелами харчування , виконаними за технологією ATX. Їх запуск здійснюється короткочасним натисканням вимикача системного блоку, а подальше управління виробляється материнською платою. В цілях діагностики може знадобитися включити блок харчування без материнської плати.
Вам знадобиться
  • - блок живлення;
  • - можливо, хрестова викрутка;
  • - невеликий пінцет або скріпка.
Інструкція
1
Якщо джерело харчування , який необхідно включити без материнської плати, знаходиться в корпусі системного блоку, приступите до його відключення від пристроїв комп'ютера. Виконайте дії, описані в кроках 2-4. Інакше перейдіть до кроку 5.
2
Обесточьте блок, вийнявши роз'єм живить шнура з гнізда на його задній стінці. Отвинтите шурупи, що фіксують праву бокову кришку системного блоку (при напрямку огляду ззаду). Зніміть кришку, потягнувши її на себе.
3
Вийміть роз'єми, розташовані на вихідних з блоку харчування шлейфах, з усіх периферійних пристроїв (вінчестери, приводи оптичних дисків, кард-рідери, і т.д.). Вимкніть блок від материнської плати. Він з'єднується з нею двома чи трьома шлейфами, один з яких закінчується роз'ємом з двадцятьма, а інші - з чотирма контактами. Натискайте на засувки роз'ємів, щоб витягти їх з гнізд.
4
Вийміть блок харчування з корпусу комп'ютера, якщо планується його огляд під час роботи. Отвинтите шурупи, що кріплять його до задньої стінки системного блоку. Акуратно посуньте блок всередину, а потім дістаньте з корпусу.
5
Визначте одне з нульових, а також пусковий гніздо роз'єму блоку харчування , що має двадцять контактів (раніше він був відключений від материнської плати). Розташуйте роз'єм таким чином, щоб ваш погляд був спрямований в отвори гнізд, а фіксує засувка перебувала зверху. Четвертий зліва контакт в верхньому ряду буде пусковим, а знаходяться праворуч і ліворуч від нього - нульовими. Зазвичай дроти, підведення до нульових контактам, мають чорну ізоляцію, а той, що підходить до пускового - зелену.
6
Підключіть блок харчування до мережі. Вставте роз'єм силового кабелю в гніздо на задній стінці блоку. Застроміть штекер в розетку. Якщо блок харчування має вимикач, переконайтеся в тому, що він знаходиться в положенні «включено».
7
Увімкніть блок харчування без материнської плати. Скріпкою або пінцетом замкніть пускової і нульовий контакти, виявлені на п'ятому кроці. Якщо охолоджуючий вентилятор блоку справний, він почне обертатися. Блок харчування вимкнеться, як тільки пропаде контакт між пусковим і нульовим контактами.
Зверніть увагу
Обов'язково точно переконаєтеся в тому, що замикаєте потрібні контакти для пуску блоку живлення.
Комп'ютерні блоки харчування форм-факторів AT і ATX можна використовувати і поза обчислювальних машин для харчування навантажень різного призначення. Спосіб управління режимом роботи блоку залежить від його типу.
Інструкція
1
Перед початком роботи переконайтеся в тому, що навантаження, яку ви збираєтеся живити, розрахована на одне з наступних напруг: 3,3 В, 5 В або 12 В. У блоків типу AT першого з цих напруг немає. Також навантаження не повинно бути чутлива до перешкод, що виникають при роботі імпульсних перетворювачів, і не повинна споживати більший струм, ніж той, на який розрахований джерело.
2
Хоча б трохи навантажите пятівольтового ланцюг, інакше всі інші вихідні напруги можуть виявитися завищені. Для цього добре підійде 12-вольта лампочка потужністю близько 3 ват - при харчуванні напругою в 5 В вона працюватиме на зниженій потужності. Підключіть її між червоним і чорним проводами. Дуже старі блоки вимагають значно більшої постійного навантаження - без неї вони виходять з ладу.
3
Блок типу AT вимагає безпосередньої комутації напруги мережі двополюсним вимикачем, що входять до його комплект. Зазвичай він вже підключений - перевірте правильність його приєднання за схемою, зазначеної на корпусі джерела. Якщо ж вимикач не підключений, приєднаєте його по тій же схемі. Врахуйте, що неправильне його підключення загрожує замиканням живильної мережі. Незважаючи на наявність ізоляційних трубок, додатково обмотайте вимикач ізолентою.
4
Джерело типу ATX обладнаний спеціальним перетворювачем чергового харчування малої потужності. Він виробляє всього одна напруга, рівне 5 В, при струмі навантаження до 0,5 А. Це напруга присутня на бузковому проводі навіть тоді, коли блок знаходиться в черговому режимі. Щоб включити блок харчування, воспользуйесь іншим проводом - зеленим. Замкніть його на чорний, і блок почне виробляти інші напруги. Якщо відсутній навіть напруга чергового харчування, включите блок загальним вимикачем, розташованим прямо на його корпусі.
5
Напруги для харчування навантажень знімайте з проводів наступних квітів: 3,3 В - оранжевого, 5 В - червоного, 12 В - жовтого. Загальний провід - чорний. Не допускайте проходження по одному і тому ж провіднику струму більше 10 А. Врахуйте, що вихід на 3,3 В не обладнаний захистом від короткого замикання.
6
Якщо напруга чергового харчування навіть трохи зросла відносно номіналу, віддайте блок в ремонт. Чи не ремонтуйте його самі, якщо не маєте досвіду роботи з високовольтними пристроями.
Зверніть увагу
Усередині блоку живлення маються високовольтні ланцюга. Навіть після відключення джерела від мережі конденсатори здатні довго зберігати заряд.