Як лудити залізо.

Лудить металу може застосовуватися в різних випадках - при пайку, для збільшення захисних властивостей металу, для приховування вад його поверхні. Найчастіше для цього застосовуються м'які припої - з температурою плавлення не вище 300 ° C. Технологія їх використання досить проста і не викликає серйозних труднощів навіть у тих, хто взявся за цю роботу вперше.
Вам знадобиться
  • - припій;
  • - флюс;
  • - електричний паяльник;
  • - паяльна лампа або фен;
  • - паяльна паста ;
  • - наждачний папір;
  • - кисть з жорсткою щетиною;
  • - чисті серветки.
Інструкція
1
Підберіть матеріали для лудіння, найкращим чином підходять для матеріалу того виробу, який ви збираєтеся лудити. Якщо можливий його контакт з харчовими продуктами, припой не повинен містити свинцю. Є багато безсвинцевим припоев - сплави олова з індієм, берилієм, цинком, сріблом. Можна використовувати і чисте олово. При цьому слід мати на увазі, що безсвинцеві припої поступаються олов'яно-свинцевим (ПОС) по адгезії і змочуваності. Тому якщо виготовляється виріб не матиме прямого контакту з людиною, краще використовувати для лудіння олов'яно-свинцеві припої.
2
Вибір флюсу визначається видом оброблюваного матеріалу. Для лудіння чорних металів найкраще підходять хлорид цинку (ZnCl2 - хлористий цинк, паяльна кислота) і хлорид амонію (NH4Cl - хлористий амоній). Для нержавіючої сталі застосовують фтористу кислоту. Хорошим засобом є уніспа-3, що представляє собою 20% розчин у воді ортофосфорної кислоти. Вона здатна видалити не тільки плівку оксиду з поверхні металу, але і іржу.
3
Дуже зручним засобом для лудіння є паяльні пасти, які містять у своєму складі припой і флюс, що позбавляє від необхідності окремо обробляти виріб флюсом і припоєм. Зокрема, паста S-Sn97Cu3 фірми Wurth є безсвинцевою і володіє хорошою смачиваемостью.
4
В якості нагревающего елемента при невеликому розмірі і малої товщині виробу використовуйте електричний паяльник. При великих розмірах застосовуйте паяльну лампу, газовий пальник або фен. Нагріває прилад повинен забезпечувати нагрівання металу до 250-300 ° C.
5
Перед лудінням ретельно очистіть виріб від слідів старого покриття та іржі, використовуючи для цього металеву щітку і наждачний папір. Поверхня металу повинна бути очищена до основного металу. Продуйте поверхню повітрям для видалення дрібного пилу і каменів і знежирте її.
6
Після очищення обробіть поверхню відповідним флюсом - за допомогою кисті або ганчірочки - і прогрійте її до потрібної температури одним з пристроїв, перерахованих у кроці 4. Після цього приступайте до нанесення припою.
7
Дрібні вироби лудіте за допомогою паяльника з нанесеним на нього припоєм, натираючи їм поверхню. При цьому припой з паяльника буде переходити на облужівают матеріал.
8
При значних розмірах вироби покладіть припій на поверхню нагрівається металу, дочекайтеся його плавлення і розітріть по поверхні дерев'яним шпателем або пензлем з жорсткою щетиною.
9
Можна попередньо нагріти припій в ємності до розплавлення і розмішати паличкою - для того, щоб він прийняв форму дуже дрібних камінчиків. Потім ці камінчики розподіліть по поверхні деталі, прогрійте її і розітріть припій пензлем.
10
При застосуванні паяльної пасти після очищення і знежирення поверхні нанесіть тонкий шар складу на оброблювану поверхню і нагрійте її феном або паяльною лампою. При цьому намагайтеся не перегріти - сигналом до закінчення нагріву зони повинно послужити початок скипання пасти. Після нагріву видаліть з поверхні залишки пасти чистою серветкою.
Корисна порада
При використанні в якості флюсів активних хлориду цинку і хлориду амонію по закінченні лудіння видаліть з поверхні металу залишки флюсу промиванням і обробкою розчинником.