Як збільшити швидкість реакції.

При проведенні деяких дослідів необхідно пам'ятати, що швидкість хімічних реакцій можливо збільшувати. Для цього існують певні умови, наприклад, досить підвищити температуру, подрібнити речовини, підібрати каталізатори або використовувати більш концентровані реагенти. Від чого ще може залежати швидкість реакції?
Вам знадобиться
  • - нагрівальний прилад;
  • - реактиви;
  • - лабораторний посуд.
Інструкція
1
Природа реагуючих веществв залежності від цього з одними сполуками реакція проходить миттєво, а з іншими повільно (або взагалі не йде). Наприклад, опустіть шматочок натрію в воду, після чого будете спостерігати бурхливу хімічну реакцію, яка протікає з виділенням тепла і світла (з'являються іскри). Тепер візьміть інший, менш активний метал, припустимо, залізо, і також опустіть його в воду. Візуальних змін не буде в силу недостатньої активності цієї речовини. Проте через кілька днів зміни все ж відбудуться, тому що залізо почне корродировать.
2
ТемператураСуществует правило, згідно з яким, при підвищенні температури на 10 ° швидкість реакції збільшується в 2-4 рази. Наприклад, візьміть чорний порошок оксиду міді, помістіть його в пробірку і долийте до нього трохи розчину сірчаної кислоти. При кімнатній температурі зміна забарвлення проявиться не відразу, проте варто нагріти ємність, як розчин відразу придбає характерну забарвлення синьо-блакитного кольору, оскільки утворився сульфат міді.
3
КонцентраціяПрі підвищенні концентрації реагуючих речовин швидкість також збільшується. Наприклад, візьміть дерев'яну лучину, підпаліть її та обтрусіть полум'я. На повітрі, в якому кисню тільки 21%, ви будете спостерігати тління. Тепер внесіть її в чистий кисень, після чого полум'я яскраво спалахне, так як там концентрація кисню в 5 разів більше.
4
Площа поверхні реагуючих веществСкорость реакції безпосередньо залежить від цього фактора за принципом - чим більше сумарна поверхню реагентів, тим вище швидкість реакції. Іншими словами, чим дрібніше реагують речовини, тим вище швидкість їх взаємодії. Тому хімічний процес між сполуками, що перебувають в розчиненому вигляді, протікає миттєво. Наприклад, змішайте порошок хлориду амонію та гідроксиду кальцію і подрібніть їх в ступці. Через кілька хвилин відчуєте неприємний запах аміаку. Проробіть цей же досвід, тільки використовуючи речовини у вигляді розчинів. За швидкістю появи запаху відразу визначте, що реакція йде набагато швидше.
5
ДавленіеЧтоби збільшити швидкість реакції, необхідно збільшити тиск. В цьому випадку відстань між реагують частками стає мінімальним, що забезпечує їх взаємодію. Однак для цього необхідні спеціальні умови.
6
КаталізаторВещество, різко збільшує швидкість реакції, називається каталізатором, в якості якого може виступати навіть вода. Наприклад, візьміть подрібнений в пудру алюміній і дрібні кристалики йоду, змішайте їх між собою - візуальних змін не буде. За допомогою піпетки додайте крапельку води - піде дуже бурхлива реакція, тобто вода виступає як каталізатор, прискорюючи процес, але сама в ній не бере участь.
Зверніть увагу
Обов'язково дотримуйтесь правил техніки безпеки при роботі з реактивами.