Як знайти масу осаду в розчині.

Речовини, що утворюються в ході хімічної реакції, відрізняються один від одного за багатьма властивостями, у тому числі розчинності. Продуктами реакції можуть бути і добре розчинні речовини, і малорозчинні, і навіть практично нерозчинні, типу хлористого срібла. В останньому випадку речовина тут же випадає в осад. Іноді виникає необхідність обчислити його масу .
Інструкція
1
Перший і природний шлях: зважити цей осад. Зрозуміло, спочатку його необхідно витягти з розчину і висушити. Робиться це шляхом фільтрування. Можна використовувати звичайну скляну воронку з паперовим фільтром. Якщо ж хочеться швидше відфільтрувати осад, і домогтися більш повного вилучення його з розчину, краще використовувати воронку Бюхнера.
2
Після того як осад відділений від рідини, його треба ретельно висушити (при використанні воронки Бюхнера, осад вже виходить досить сухим, тому процес сушіння займе трохи часу), і зважити. Зрозуміло, чим більше точні ваги у нас будуть, тим більше точну відповідь ви отримаєте.
3
Чи можна вирішити завдання, не вдаючись до фільтрування, сушіння та зважування? Звичайно, можна. Вам треба лише написати точне рівняння хімічної реакції і знати кількість вихідних речовин. Наприклад, при взаємодії 10 грам хлористого натрію і 4 грами азотнокислого срібла утворився білий осад хлориду срібла. Потрібно обчислити його масу . Напишіть рівняння реакції: NaCl + AgNO3 = NaNO3 + AgCl
4
Підрахуйте молярні маси вихідних речовин. 23 + 35,5 = 58,5 грам/моль - молярна маса хлористого натрію, 10/58,5 = 0,171 моль - таке його кількість була перед реакцією. 108 + 14 + 48 = 170 грам/моль - молярна маса азотнокислого срібла, 4/170 = 0,024 моля - така кількість цієї солі було перед реакцією.
5
Ви бачите, що хлористий натрій знаходиться у великому надлишку. З цього випливає, що прореагував все азотнокисле срібло (всі 4 грами), зв'язавши також 0,024 моля хлористого натрію. Так скільки ж у підсумку утворилося хлористого срібла? Порахуйте його молярну масу . 108 + 35,5 = 143,5 грам/моль. Тепер зробимо обчислення: 4 * 143,5/170 = 3,376 грам хлористого срібла. Або, вважаючи округлено, 3,38 грам. Задача вирішена.
Корисна порада
Якщо не потрібна велика точність, можна виробляти округлення результатів підрахунку, молекулярних мас і т.п.