Як визначити сульфат натрію.

Сульфат натрію відноситься до одного з чотирьох класів неорганічних сполук - солям. Це безбарвна кристалічна речовина, що представляє собою середню сіль, що складається з двох атомів натрію і кислотного залишку. У розчині з'єднання дисоціює (розпадається) на частинки - іони натрію і сульфат-іони, на кожен з яких проводиться якісна реакція.
Вам знадобиться
  • - сульфат натрію;
  • - нітрат або хлорид барію;
  • - пробірки;
  • - спиртівка або пальник;
  • - дріт;
  • - фільтрувальний папір;
  • - щипці або пінцет.
Інструкція
1
Для розпізнавання складових частин даної солі проведіть дві послідовні якісні реакції. Завдяки одній і них зможете визначити натрій, друга покаже наявність сульфат-іонів. Для визначення натрію необхідний нагрівальний прилад, причому з відкритим полум'ям (електричний НЕ згодиться). Візьміть дротик, зробіть на одному кінці петельку і прожарити її на полум'я. Це потрібно для того, щоб елементи, що входять до складу дроту, не вплинули на результат і не спотворили його. Потім опустіть дріт у розчин сульфату натрію, після чого внесіть її в полум'я. Якщо з'явиться яскраво-жовте забарвлення полум'я, то можете констатувати присутність натрію.
2
Можна поступити трохи інакше. Візьміть фільтрувальний папір, помістіть її в випробовуваний розчин, витягніть і висушіть. Повторіть це кілька разів, щоб концентрація іонів натрію збільшилася, що дасть більш інтенсивне забарвлення полум'я. За допомогою тигельних щипців або пінцета внесіть невеликий шматочок паперу в полум'я. Зміна забарвлення буде також свідчити про наявність натрію.
3
Для того щоб визначити сульфат-іон, необхідно провести на нього якісну реакцію. Реагентом має бути речовина, до складу якого обов'язково входить іон барію. Для експерименту візьміть, наприклад, хлорид барію і приплив в пробірку до досліджуваного розчину. У ємності моментально відбудуться зміни, оскільки випадає осад білого кольору сульфату барію. Це є показником наявності сульфат-іонів. Аналогічне хімічне явище буде спостерігатися, якщо для реакції візьмете та іншу сіль, яка містить іон барію. Головна умова, щоб вона була розчинна у воді, що можна дізнатися за таблицею розчинності солей, кислот і підстав.
Зверніть увагу
При проведенні дослідів обов'язково дотримуйтесь правил техніки безпеки, особливо при роботі з нагрівальними приладами.