Як визначити процентну концентрацію розчину.

Відсоткова концентрація розчину - це величина, що показує відношення маси розчиненої речовини до загальної маси розчину . Іншими словами, це - масова частка речовини в розчині, виражена у відсотках.
Інструкція
1
Найпростіший варіант визначення відсоткової концентрації - коли вам відома первісна маса сухої речовини, згодом розчиненого. Припустимо, спочатку було 15 грамів якийсь солі. Потім її повністю розчинили у воді. Потрібно обчислити відсоткову концентрацію.
2
Спочатку зважте ємність з розчином. Наприклад, у вас буде 800 грамів. Потім перелийте розчин і зважте порожню ємність. Припустимо, вона важить 550 грамів. А далі задача вирішується елементарно: 15/(800 - 550) = 0.06, або 6%. Ось така концентрація розчину .
3
Трохи ускладнити завдання. Візьміть 20 грамів кухонної солі (хлориду натрію) і розчиніть її в деякій кількості води. Потім, перелив розчин в мірний циліндр і обережно додаючи воду, доведіть обсяг до 200 мілілітрів. Яка процентна концентрація отриманого розчину ?
4
Здавалося б, завдання - простіше нікуди. Щільність води дорівнює 1, отже, в 200 мілілітрах - 200 грамів, і процентна концентрація буде 20/200 = 0.1, або 10%. Але не поспішайте з висновками. Адже у вас не 200 мілілітрів чистої води, а 200 мілілітрів розчину , щільність якого відрізняється від одиниці.
5
Тому вам, як у вищеописаному випадку, треба дізнатися загальну масу розчину М, спочатку зваживши посудину з ним, а потім - порожній посудину. І тоді, розділивши 20 (масу солі) на М, і помноживши результату на 100%, ви отримаєте відповідь.
6
Ну, а якщо у вас чомусь немає можливості ні зважувати, ні заміряти обсяг? Як тоді визначити процентну концентрацію розчину ? Ось, наприклад, мається якусь кількість водного розчину сірчаної кислоти - добре відомого речовини. Перед вами поставлено завдання - обчислити його процентну концентрацію, не користуючись ні вагами, ні мірної посудом.
7
На перший погляд завдання дуже важке. А насправді вирішити її - справа нехитра. Справа в тому, що практично для будь-якої речовини, що знаходить застосування в різних галузях промисловості, існують так звані «таблиці густин розчину ». Ну а сірчана кислота - настільки широко вживане речовина, що знайти таку таблицю для неї не становить труднощів. Вона є в більшості довідників з хімії.
8
Перш за все вам необхідно виміряти щільність сірчаної кислоти за допомогою пристрою під назвою «плотномер» (по-іншому воно може називатися «денситометр»). Припустимо, отримана величина дорівнює 1.303 грам/мілілітр. По таблиці густин визначте: розчину якою процентною концентрації відповідає ця величина. Це 40% -й розчин сірчаної кислоти. Задача вирішена.