Як написати електронно-графічну формулу. Як скласти електронну формулу хімічного елемента.

Щоб навчитися складати електронно-графічні формули, важливо зрозуміти теорію будови атомного ядра. Ядро атома складають протони і нейтрони. Навколо ядра атома на електронних орбиталях знаходяться електрони.
Вам знадобиться
  • - ручка;
  • - папір для записів;
  • - періодична система елементів (таблиця Менделєєва).
Інструкція
1
Електрони в атомі займають вільні орбіталі в послідовності, званої шкалою енергії: 1s/2s, 2p/3s, 3p/4s, 3d, 4p/5s, 4d, 5p/6s, 4d, 5d, 6p/7s, 5f, 6d, 7p. На одній орбіталі можуть розташовуватися два електрони з протилежними спинами - напрямками обертання.
2
Структуру електронних оболонок виражають за допомогою графічних електронних формул. Для запису формули використовуйте матрицю. В одній клітинці можуть розташовуватися один або два електрони з протилежними спинами. Електрони зображуються стрілками. Матриця наочно показує, що на s-орбіталі можуть розташовуватися два електрони, на p-орбіталі - 6, на d - 10, на f -14.
3
Розгляньте принцип складання електронно-графічної формули на прикладі марганцю. Знайдіть марганець в таблиці Менделєєва. Його порядковий номер 25, значить в атомі 25 електронів, це елемент четвертого періоду.
4
Запишіть порядковий номер і символ елемента поряд з матрицею. Відповідно до шкали енергії заполонили послідовно 1s, 2s, 2p, 3s, 3p, 4s рівні, вписавши по два електрона в комірку. Вийде 2 + 2 + 6 + 2 + 6 + 2 = 20 електронів. Ці рівні заповнені повністю.
5
У вас залишилося ще п'ять електронів і незаповнений 3d-рівень. Розташуйте електрони в комірках d-підрівня, починаючи зліва. Електрони з однаковими спинами розташуйте в осередках спочатку по одному. Якщо всі комірки заповнені, починаючи зліва, додайте по другому електрону з протилежним спіном. У марганцю п'ять d-електронів, розташованих по одному в кожному осередку.
6
Електронно-графічні формули наглядно показують кількість неспарених електронів, які визначають валентність.
Зверніть увагу
Пам'ятайте, що хімія - наука винятків. У атомів побічних підгруп Періодичної системи зустрічається «проскакування» електрона. Наприклад, у хрому з порядковим номером 24 один з електронів з 4s-рівня переходить в комірку d-рівня. Схожий ефект є у молібдену, ніобію та ін. Крім того, є поняття збудженого стану атома, коли спарені електрони розпарюються і переходять на сусідні орбіталі. Тому при складанні електронно-графічних формул елементів п'ятого та наступних періодів побічної підгрупи звіряйтеся з довідником.
При створенні теоретичних і практичних робіт з математики, фізики, хімії студент або школяр стикається з необхідністю вставки спеціальних символів і складних формул. Розташовуючи додатком Word з офісного пакета Microsoft, можна набрати електронну формулу будь-якої складності.
Інструкція
1
Відкрийте новий документ в Microsoft Word. Надайте йому назву і збережіть в тій же папці, де у вас лежить робота, щоб в майбутньому не шукати.
2
Перейдіть на вкладку «Вставка». Праворуч знайдіть символ?, А поруч напис «Формула». Натисніть на стрілочку. З'явиться вікно, в якому ви можете вибрати вбудовану формулу, наприклад, формулу квадратного рівняння.
3
Натисніть на стрілку і на верхній панелі з'являться найрізноманітніші символи, які вам можуть знадобитися при написанні конкретно цієї формули. Змінивши її так, як потрібно вам, ви можете зберегти її. З цього моменту вона буде випадати в списку вбудованих формул.
4
Якщо вам потрібно перенести формулу в текст, який пізніше потрібно розмістити на сайті, то клікніть на активному поле з нею правою кнопкою миші і виберіть непрофесійний, а лінійний спосіб написання. Зокрема, формула все того ж квадратного рівняння в даному випадку прийме вигляд: x = (- b ±? (B ^ 2-4ac))/2a.
5
Інший варіант написання електронної формули в Word - через конструктор. Затисніть одночасно клавіші Alt і =. У вас відразу з'явиться поле для написання формули, а у верхній панелі відкриється конструктор. Тут ви можете вибрати все знаки, які можуть знадобитися для запису рівняння і рішення будь-якої задачі.
6
Деякі символи лінійної записи можуть бути незрозумілими читачеві, незнайомому з комп'ютерної символікою. В цьому випадку найскладніші формули або рівняння має сенс зберегти в графічному вигляді. Для цього відкрийте найпростіший графічний редактор Paint: «Пуск» - «Програми» - «Paint». Потім збільште масштаб документа з формулою так, щоб вона зайняла весь екран. Це необхідно, щоб збережене зображення мало найбільше дозвіл. Натисніть на клавіатурі PrtScr, перейдіть в Paint і натисніть Ctrl + V.
7
Обріжте все зайве. В результаті у вас вийде якісне зображення з потрібною формулою.