Як визначити розчин хлориду натрію.

Хлорид натрію - це звичайнісінька кухонна сіль, яку люди щодня вживають в їжу. З точки зору хімічного складу є з'єднання, яке складається з атомів натрію і хлору. В розчині кухонна сіль розпадається (або дисоціює) на іони натрію , а також хлорид-іони, причому на кожний з них існує характерна реакція, що дозволяє їх визначити.
Вам знадобиться
  • - пробірки;
  • - нагрівальний прилад;
  • - нітрат срібла;
  • - дріт;
  • - фільтрувальна папір;
  • - щипці або пінцет.
Інструкція
1
Для того щоб визначити якісний склад хлориду натрію , необхідно підібрати лабораторний посуд (пробірки) і нагрівальний прилад з відкритим полум'ям. Це може бути спиртівка або пальник. Крім цього будуть потрібні дріт, фільтрувальна папір і реактиви.
2
Якісна реакція на натрій. Візьміть фільтрувальну папір, просочіть її розчином хлориду натрію і висушіть. Повторіть ці дії кілька разів, щоб концентрація іонів натрію стала більше, що забезпечить достовірність експерименту. Захопіть отриманий зразок пінцетом або тигельними щипцями і внесіть в полум'я спиртівки або пальника. Звичний колір полум'я змінить своє забарвлення на яскраво-жовту. Це свідчить про наявність в з'єднанні натрію .
3
Можна вчинити трохи інакше, а саме без використання паперу. Візьміть дріт, на одному кінці зігніть маленьку петельку і прожарити її на полум'ї. Опустіть петельку в розчин хлориду натрію , після чого внесіть її в полум'я нагрівального приладу. В результаті досвіду з'явиться яскраво-жовте забарвлення полум'я, що є якісною реакцією на натрій.
4
Якісна реакція на іон хлору. Візьміть будь-яку розчинну сіль срібла, так як саме при взаємодії іонів срібла з іонами хлору відбувається випадання осаду. Розчинність солей можете подивитися за таблицею розчинності. Оптимальним варіантом буде використання нітрату срібла. Налийте в пробірку 2 мл хлориду натрію і обережно додайте 2 мл розчину нітрату срібла. В результаті реакції моментально випаде білий осад хлориду срібла, наявність якого свідчить про присутність у досліджуваному розчині іонів хлору.
Зверніть увагу
При виконанні дослідів обов'язково дотримуйтесь правил техніки безпеки, особливо з нагрівальними приладами.
Корисна порада
При роботі з нітратом срібла бажано використовувати халат для проведення лабораторних робіт. В іншому випадку на одяг можуть потрапити краплі реагенту, плями від якого вивести практично неможливо.