Як можуть утворитися бурульки.

Весна, сонечко, бурульки , або крижані сталактити - це полій, що звисає з дахів, проводів, дерев, інших предметів, на яких лежав сніг і після настання відлиги став танути. Найчастіше бурульки мають форму конуса, але іноді можуть набувати досить химерні обриси.
Інструкція
1
Бурульки утворюються тому, що сніг на піднесених місцях починає танути під променями теплого весняного сонечка. Утворилися краплі води знаходять короткий шлях і стікають вниз. Температура у підстави даху або інших височин завжди значно нижче, до того ж плюсова температура тримається тільки на височини, при цьому температура повітря може бути мінусовою.
2
Крапельки розталого снігу застигають, утворюється полій. У міру того, як сніг тане, стікаючи в одному і тому ж місці, на вже утворену полій нашаровуються ще крапелька за крапелькою. Виходить величезний крижаний сталактит, що нагадує формою морквину. Зростання бурульки повністю зупиняється в міру припинення надходження води.
3
Якщо сніг повністю розтанув, що утворився крижаний сталактит перестає збільшуватися в розмірах і починає повільно танути. Якщо у міру зростання тяжкість бурульки перевищить гранично допустиму міцність утворився льоду, відбудеться обвалення. Перехожі наражаються на небезпеку, так як полій може мати дуже велику масу, тому комунальні служби повинні своєчасно боротися не з уже утворилися бурульками, а з причиною їх появи, якій служить сніг.
4
В закритих просторах капає вода стікає з височини, утворює крижаний сталактит, під бурулькою може утворитися великий шар криги, зростаючої вгору. У міру утворення полою бурулька і утворився сталагміт зливаються, виходять величезні крижані колони, які можна спостерігати при відвідуванні печери. Печерні льоди можуть не танути цілий рік і влітку відвідувачі потрапляють в справжню зимову казку.
5
В умовах міста бурульки є великим лихом, можуть не тільки призвести до летального результату, але і зіпсувати конструкції будівель, споруд, обірвати електричні дроти, тому комунальні служби, які своєчасно не подбали про прибирання снігу, ведуть з бурульками боротьбу всіма доступними методами: за допомогою пари, електроімпульсів, ультразвуку, лазера.
Бурульки на дахах зазвичай з'являються на початку весни. У деяких же регіонах з морським кліматом вони прикрашають дахи всю зиму, часом виростаючи до таких розмірів, що стають серйозною небезпекою для пішоходів. Швидкість утворення бурульок, їх розмір і форма залежать від декількох факторів.

Чому з'являються бурульки

Бурульки утворюються в той час, коли різниця денних і нічних температур стає значною. У березневі дні вже помітно пригріває сонечко, сніг на дахах починає танути. Вода стікає по скату, а на краю утворюється крапелька. Якщо вона велика і важка, то, швидше за все, відразу впаде. Капелька менше 5 мм у діаметрі залишається на краю даху. Настає вечір, температура повітря знижується до нуля і нижче, вода замерзає. Крапля не встигає відірватися і застигає в тому положенні, в якому її застиг мороз. Вранці температура знову підвищується. Застигла крапля тане дещо повільніше, ніж сніг в середині даху, так що до неї встигає приєднатися ще маленька крапелька, а може, й не одна. З'являється невелика бурулька, яка починає поступово зростати. Буває, що бурульки з'являються і взимку, коли немає ніякої відлиги. Це трапляється тому, що дах може підігріватися не тільки зовні, але і зсередини - системами парового опалення або печами. Дах прогрівається, сніг тане, вода стікає до країв і замерзає, бо температура на карнизах значно нижче, ніж на центральних ділянках даху. Утворюється лід, який не дозволяє воді стікати. Чим гірше теплоізоляція, тим більше води стікає до країв і тим крупніше будуть бурульки.
Великі бурульки становлять небезпеку для пішоходів і автомобілів, тому дуже важливо добре утеплювати даху.

Великі й маленькі бурульки

Давно помічено, що в приморських країнах бурульки майже не утворюються. Нічого дивного в цьому немає. Наприклад, в прибалтійських країнах здавна будували будинки з гострими високими черепичними дахами. Сніг на них не затримується, а значить, і не тане, і не стікає струмками. Якщо ж кут ската менше 40 °, бурульки утворюються куди більш інтенсивно. Грає роль і матеріал, з якого зроблений дах. Гладка поверхня високого даху не дозволяє снігу затримуватися.
Один із засобів боротьби з великими бурульками - своєчасне прибирання снігу з дахів.

Форма бурульки

Розглянувши навесні кілька бурульок, ви можете переконатися, що одні з них абсолютно гладкі, а інші мають борозенки. Це особливо виразно помітно на великих бурульки. Форма бурульки залежить від складу води. Дистильована вода дає абсолютно гладку поверхню, оскільки в ній не міститься ніяких солей. Чим більше концентрація солі, тим більш виразними будуть борозенки, але при цьому бурулька зберігає конічну форму. Проте настає момент, коли кількість солі досягає певної межі, і тоді бурулька може придбати саму химерну форму. За цією ознакою можна визначити, наприклад, наскільки забруднений солями сніг у вашому місті.