Як визначити етанол.

Етанол - органічна речовина, яка відноситься до класу одноатомних спиртів. При звичайних умовах це безбарвна рідина, летка і горюча. Саме етиловий (або винний) спирт входить до складу горілки і багатьох інших спиртних напоїв. Крім цього він використовується як паливо, в якості дезинфікуючого засобу в медицині, а також є основним розчинником в парфумерній промисловості.
Вам знадобиться
  • - пробірки;
  • - нагрівальний прилад;
  • - мідний дріт;
  • - гідроксид натрію;
  • - йод кристалічний.
Інструкція
1
Існує якісна реакція на одноатомні спирти, яких в їх гомологическом ряду досить багато. Візьміть мідний дріт, скрутіть її на кінці у вигляді петельки або спіральки і прокалите на полум'ї пальника. В результаті реакції окислення дріт покриється чорним нальотом, який представляє собою оксид міді. Налийте в пробірку 2-3 мл досліджуваної речовини і опустіть в неї прокаленную дріт. За характерними ознаками зможете визначити успішне проведення досвіду. Дріт знову придбає первинний колір і блиск міді, тобто відбудеться її відновлення з оксиду міді. Крім цього з'явиться неприємний запах, який свідчить про утворення оцтового альдегіду. Ця реакція демонструє наявність одноатомного спирту.
2
Крім цього також є можливість провести реакції, здатні визначити конкретно етиловий спирт. Для цього існує йодоформна проба. Візьміть пробірку і помістіть в неї 1-2 кристалика йоду. Додайте досліджувана речовина, а саме етиловий спирт або етанол в кількості 1 мл. Обережно нагрійте розчин на водяній бані, після чого додайте 2 мл гідроксиду натрію. Залиште отриману суміш для охолодження. Через деякий час з'являється запах йодоформу, а також спостерігається виділення його у вигляді суспензії. Якщо концентрація спирту спочатку була високою, то випадає жовтий осад. Характерні ознаки можуть проявитися не відразу, а через лише кілька годин або навіть добу.
3
Однак важливо пам'ятати, що дана реакція має свої похибки, так як аналогічну картину можуть дати і деякі інші досліджувані речовини. Тому бажано провести обидві реакції, які доповнюють одна іншу. Крім того, етиловий спирт зазвичай добре визначається по характерному запаху алкоголю.
Зверніть увагу
При виконанні дослідів, а також при роботі з нагрівальними приладами обов'язково дотримуйтесь правил техніки безпеки.
Корисна порада
Щоб відчути запах продуктів реакції, зробіть над ємністю поступальні рухи долонею у напрямку до носа.