Як визначити перехресну еластичність.

Перехресне еластичність попиту - показник, що характеризує процентна зміна величини попиту на один товар при зміні ціни іншого товару на 1%. Він використовується для характеристики взаємодоповнюючих і взаємозамінних товарів. Також цей показник може застосовуватися для визначення меж галузі досліджуваних товарів. Щоб визначити перехресну еластичність товарів необхідно скористатися формулою розрахунку коефіцієнта перехресної еластичності.
Вам знадобиться
  • -початкова ціна товару 1 (P1)
  • -кінцева ціна товару 1 (P2)
  • -початковий попит на товар 2 (Q1)
  • - кінцевий попит на товар 2 (Q2)
Інструкція
1
Для оцінки перехресної еластичності можна використовувати два методи обчислення - дугового і точковий. Точковий метод визначення перехресної еластичності може використовуватися коли виведена функціональна зв'язок залежних об'єктів (тобто є функція попиту або пропозиції на який-небудь товар). Дугового метод використовується в тих випадках, коли практичні спостереження не дозволяють виявити функціональну залежність між важливими нас ринковими показниками. У цій ситуації оцінюється ринкова реакція при переході від однієї точки до іншої (тобто береться початкове і кінцеве значення даного нас ознаки).
2
Для того, щоб зрозуміліше пояснити методику визначення перехресної еластичності (дугового спосіб), візьмемо конкретну задачу: чому дорівнює перехресна еластичність товарів, якщо при зменшенні ціни на маргарин з 70 до 63 р., продажу масла в магазині зменшилися з 500 до 496 шт. в місяць? расcчитать зміна обсягу попиту на другий товар (у нашому випадку вершкове масло).? Q? = (Q2-Q1) = 496-500 = -4
3
Розрахувати зміна ціни на другий товар (в даному прикладі маргарин).? P? = (P2-P1) = 63-70 = -7
4
Розрахуйте коефіцієнт перехресної еластічності.E? =? Q? * P?/? P? * Q? E? = ((- 4) * 70)/((-7) * 500) = 0,08 (при зниженні ціни на маргарин на 1% попит на масло зменшився на 0,08%)
5
Проаналізуйте отриманий результат. Чим більше коефіцієнт перехресної еластичності, тим сильніше взаємозв'язок товарів. І навпаки, чим ближче цей показник до нуля, тим слабкіше відносини заміщення або доповнення. У даному випадку коефіцієнт перехресної еластичності незначно більше нуля. Досліджувані товари відносяться до товарів-субститутів. Зниження ціни на маргарин незначно впливає на попит на вершкове масло. Однак, при зміні ціни на масло, попит на маргарин зміниться набагато сильніше. Це обумовлено тим, що перехресна еластичність може мати асиметричний характер, коли залежність товарів носить більш односторонній характер. Наприклад, ноутбуки та чохли для ноутбуків. При зниженні цін на ноутбуки попит на чохли для них значно збільшиться. Але при зменшенні ціни на комп'ютерні чохли, попит на самі ноутбуки практично не зміниться.
Зверніть увагу
Перехресне еластичність - величина безрозмірна і значення цієї величини не залежить від того, в яких одиниця були вимірювали ціни, обсяг продажів чи інші параметри. Вона не виражається в яких-небудь одиницях виміру!
Корисна порада
Перехресне еластичність використовується не для абстрактних розрахунків, а для конкретного прогнозування поведінки досліджуваного товару при зміні ряду условій.E?> 0 показує, що досліджувані товари взаимозаменяющие (субститути). Підвищення ціни на один товар призводить до збільшення попиту на другой.E? <0 вказує на взаємодоповнюючі товари (джин і тонік). Підвищення ціни на один товар приводить до зменшення попиту на другой.E? = 0 незалежні товари (автомобіль і какао). Ціна одного товару не робить ніякого впливу на інший.
В будь-якій ніші ринку існують взаємозамінні або взаємодоповнюючі товари, наприклад, масло і маргарин, монітор і системний блок і т.д. Зниження або збільшення вартості одного з них неминуче впливає на попит на інший. Щоб знайти ступінь цієї зміни, потрібно визначити коефіцієнт перехресної еластичності.
Інструкція
1
Вибір споживача рідко обмежується одним найменуванням. Здатність товарів доповнювати або заміщати один одного називається перехресною еластичністю. Певні групи видів продукції є взаємозалежними. Ступінь цього взаємозв'язку показує коефіцієнт перехресної еластичності.
2
Ця здатність може носити асиметричний характер. Наприклад, до деяких святкових дат багато фітнес-клуби пропонують клубні карти по досить привабливими цінами. Можна припустити, що значне зниження цін викличе попит на спортивну форму. Однак не можна безумовно говорити про те, що якщо подешевшає одяг для фітнесу, то підвищиться попит на клубні карти.
3
Визначити коефіцієнт перехресної еластичності попиту по ціною можна за формулою: Ke =? Q/? P • P/Q, де : P - ціна одного товару; Q - обсяг попиту іншого.
4
Величина коефіцієнт а може бути більше або менше нуля або дорівнює йому. Негативний знак говорить про те, що обидва товари є комплементарними, тобто доповнюють один одного. Це означає, що якщо ціна одного з них збільшиться, то впаде попит на інший. Найбільш поширеними прикладами можуть служити автомобіль і бензин, автомобіль та запчастини. Якщо ціни на другому будуть занадто високими, то впаде попит на машини.
5
Позитивна величина виходить, якщо в розрахунку беруть участь дані пар взаємозамінних товарів. Наприклад, круп і макаронів, масла та маргарину і т.д. Коли ціна на гречку сильно виросла, підвищився попит на інші найменування продукції з цієї категорії: рис, пшоно, сочевиця і т.д. Якщо коефіцієнт приймає нульове значення, це говорить про незалежність розглянутих товарів.
6
Майте на увазі, що коефіцієнт перехресної еластичності не є зворотною величиною. Величина зміни попиту на товар х по ціною на товар у не дорівнює зміні попиту на товар у по ціною х.