Як виробити умовний рефлекс.

Умовний рефлекс не є генетично заданим. Тварина або людина набувають його при поєднанні певних умов, і втрачають при їх зникненні. Ця особливість є основою для формування придбаного поведінки, тобто дозволяє окремо взятому організму пристосовуватися до мінливих зовнішніх умов. Основоположником теорії умовного рефлекс а визнаний великий російський вчений І.П. Павлов.
Вам знадобиться
  • -тварини:
  • -Безумовно подразник (наприклад, їжа);
  • умовний подразник (звуковий пристрій, лампочка і т.д).
Інструкція
1
Оберіть тварина, у якого ви будете виробляти умовний рефлекс . Це може бути собака, кішка, хом'яки, морські свинки і т. Д. Перевірте стан здоров'я ваших вихованців. У хворої тварини рефлекс може не виробитися взагалі, оскільки воно не завжди реагує навіть на дуже сильні подразники.
2
Вирішіть, чи будете ви виробляти натуральний або штучний умовний рефлекс . Натуральний - той, який виробляється за допомогою агентів, які супроводжують безумовний рефлекс в природних умовах. Це може бути, наприклад, запах їжі. При появі такого запаху у тварини починається підвищене слиновиділення. Штучний умовний рефлекс виробляється під дією агентів іншого типу. Але в будь-якому випадку подразник повинен бути досить сильним.
3
Будь-який живий організм постійно реагує на різні подразники. Багато реакції властиві тваринам і людині від природи. Наприклад, якби кожен представник того чи іншого виду не реагував на їжу, сам вид зник би досить швидко. Їжа викликає безумовну рефлекторну реакцію. Подумайте, який безумовний рефлекс ви будете використовувати для вироблення умовного.
4
Оберіть умовний подразник. Він повинен бути сильніше безумовного і здатний привернути увагу тварини. Приклад такого умовного подразника - електронний нашийник для собаки. Коли собака робить щось небажане, господар натискає кнопочку, і тварина отримує легкий удар струмом. При звичайній дресируванню таким чином виробляється скоріше не умовний рефлекс , а гальмування безумовного, тобто тварина привчається не реагувати на якісь подразники. Для вироблення рефлекс а краще використовувати лампочку або звуковий сигнал.
5
Усунете сторонні подразники. Вони можуть відвернути увагу вашого вихованця. Наприклад, якщо ви вирішили використовувати звуковий сигнал, у вашій «лабораторії» в решту часу повинна бути тиша. Інакше тварина просто не зверне уваги на новий звук. Якщо перед подачею їжі ви будете використовувати сигнал лампочки, весь інший час кімната повинна бути рівно освітлена.
6
Підготуйте тварина. Створіть у нього мотивацію. Якщо ви в якості безумовного подразника використовуєте їжу, тварина повинна бути голодним, інакше воно не зреагує потрібним чином. Мотивація повинна зберігатися і надалі.
7
Проведіть перший експеримент. Увімкніть лампочку або подайте звуковий сигнал, а потім дайте тварині їжу. Одне з правил вироблення умовного рефлекс а полягає в тому, що безумовний подразник завжди повинен передувати умовного. Відомі випадки, коли умовний рефлекс виробляється після першого ж досвіду. Звичайно ж для досягнення такої мети потрібно якийсь час і багаторазове повторення.
8
Повторюйте експеримент. Дія умовного подразника завжди повинно передувати появі безумовного. Тобто в будь-якому випадку ви спочатку подаєте сигнал, а потім годуєте свого підопічного. При відсутності умовного подразника застосовувати безумовний не слід. У тварини поступово утворюються сукупність біохімічних, нейрофізіологічних та інших зв'язків центральної нервової системи. Умовний подразник буде викликати не тільки поведінкові, а й біохімічні реакції організму.