Як поводитися при селях.

Сель - суміш різних порід (частки глини, каміння, великі брили і багато іншого) і води, що стікає зазвичай з горбистій або гірській місцевості. Це дуже небезпечне природне явище, врятуватися від якого можна тільки, дотримуючись техніки безпеки.
Інструкція
1
Причиною виникнення селю можуть бути виверження вулканів, танення льодовиків і снігу на пагорбі і в горах, велика кількість опадів. В результаті цього стікає велика кількість води, змішаної з породою. Самими селенебезпечний місцями є ділянки біля основи пагорбів і гір.
2
Щоб захиститися від цього небезпечного природного явища, в селеопасних районах обов'язково потрібно побудувати обвідні канали, греблі та дамби. Можете застосувати додаткові заходи захисту, зміцните землю на схилах посадками дерев. Заздалегідь знайдіть можливе укриття від селю.
3
Зазвичай сель не можна передбачити, але в деяких випадках ви можете помітити прикмети цього явища: на цеглі, плитках, штукатурці, дорожніх покриттях і на землі виникають тріщини, двері в будинку раптово починають скрипіти або заклинювати. Дерева й огородження починають злегка ворушитися, з'являється вода в тому місці, куди вона зазвичай не стікає, з'являється гул.
4
Якщо ви побачили щось незвичайне з перерахованого вище, щоб уникнути бути захопленим цим природним явищем намагайтеся не ходити по селенебезпечним районам. Негайно повідомте про ознаки в службу безпеки вашого району.
5
Сель рухається з дуже великою швидкістю - десять і більше метрів в секунду. Явище може тривати від лічених хвилин до десяти годин. Сходження селю ділиться на кілька етапів, а сама перша хвиля іноді у висоту досягає 15 метрів. Найбезпечніше місце в такому випадку - високо в горах, потік там тільки зароджується і не набрав ще маси і сили, у вас є високий шанс встигнути піти зі шляху руху селю.
6
Помітивши ознаки селю, тікайте з дна лощини якнайдалі. Іноді з занадто швидкого потоку вилітають каміння, постарайтеся знайти укриття від них і рухатися по безпечному шляху. Якщо вас евакуюють, відключіть в будинку газ, воду і електрику, щільно закрийте вентиляційні отвори, вікна та двері. Візьміть з собою найнеобхідніше (документи, гроші).
Люди живуть поблизу згаслого вулкана тому, що грунт після вивержень стає родючою, а вода - цілющою. Але іноді вулкан прокидається знову. З його жерла вириваються гази, тверді і рідкі речовини. Лава і грязьовий потік змітають все на своєму шляху. Наслідки цього стихійного лиха можуть бути жахливими.
Вам знадобиться
  • - питна вода;
  • - провізія;
  • - медикаменти;
  • - спеціальний одяг і взуття;
  • - окуляри;
  • - респіратор.
Інструкція
1
засновує в своїй поведінці на те, що про майбутній виверженні вулкана , поблизу якого ви знаходитесь, можна дізнатися заздалегідь. Сучасні методи прогнозування дозволяють зафіксувати зміни, які відбуваються всередині вулкана і передують стихійне подія, і повідомити про це місцевим жителям і владі. Зазвичай перед лихом змінюється температурний режим і хімічний склад води і пари гейзерів, відбуваються землетруси, що супроводжуються підземним гулом.
2
Постійно поповнюйте запаси питної води і медикаментів. Слідкуйте за терміном придатності ліків. Запаси провізії також будуть доречні. На випадок виверження вулкана підготуйте спеціальний одяг, бажано з вогнезахисних матеріалів, взуття на твердій підошві. Незалежно від пори року одяг має бути теплою. Придбайте спеціальні окуляри (можна скористатися окулярами для дайвінгу) і респіратор. Приділіть увагу зміцненню вікон і дверей.
3
Звичайно, кращою і єдиним захистом від виверження вулканів є евакуація. Тому заздалегідь вивчіть план, що зорієнтує вас в екстремальній ситуації і допоможе спокійно діяти, підкорятися і допомагати владі. Всі документи тримайте під рукою. Уважно слухайте радіо.
4
При стихії, що розбушувалася не піддавайтеся паніці і заспокойтеся. Постарайтеся якомога швидше дістатися до укриття. Не використовуйте підвали та льохи. В іншому випадку шар попелу і бруду завалить ваше притулок.
5
Якщо ви знаходитесь в своєму будинку, закрийте всі двері і вікна. Вимкніть кондиціонери. Виникає ударна хвиля від вулкана може поранити вас, розбивши вікна. Тому розташовуйтесь в глибині приміщення.
6
Приготуйте вологі рушники або серветки, які знадобляться, щоб вийти на вулицю для надання допомоги або інших будь-яких строкових потреб.
7
Не намагайтеся користуватися автомобілем. Майте на увазі, що попіл і уламки породи блокують його, знижують видимість, роблячи рух по трасах дуже небезпечним. Залиште машину і постарайтеся якомога швидше дістатися до укриття.
8
Будьте гранично уважні і обережні після виверження. Наслідки стихійного лиха можуть бути не менш катастрофічними. Небезпеку становлять оголені електропроводи, що лопнули труби газо- і водогону. Палаючий попіл може стати причиною пожеж. Тому по можливості залишайтеся в будівлі до прибуття рятувальників. При сильних руйнування і обриві зв'язку це може зайняти достатню кількість часу.
9
Слідкуйте за тим, щоб приміщення, в якому ви перебуваєте, чи не піддалося пожежі через попадання палаючих уламків. Якнайшвидше почніть позбавлятися від попелу, провокуючого обвалення будівлі. Перевірте стан дверей і вікон. Переконайтеся, що вони закриваються. Як тільки стане можливо, запросіть спеціальну ремонтну службу для оцінки стійкості приміщення.
Зверніть увагу
Екскурсії на діючі вулкани можуть бути смертельно небезпечні.