Як знайти протяжність.

При характеристиці материка після його назви, як правило, заходить мова про його протяжності. Протяжність важлива не тільки для мандрівників, але й для геологів, проектувальників, будівельників доріг, нафтопроводів і газопроводів. Ці географічні дані широко використовуються в космонавтиці, в природничих і точних науках.
Вам знадобиться
  • - карта півкуль;
  • - глобус.
Інструкція
1
Для вимірювання протяжності материка з півночі на південь і з заходу на схід використовується сітчаста система координат (широта - довгота), що складається з паралелей і меридіанів - уявних ліній на поверхні Землі, де широта і довгота є координатами, що визначають положення цих точок. Паралелі і меридіани наочно зображені на глобусах і географічних картах.
2
Для визначення протяжності заданого материка з півночі на південь знайдіть на карті найпівденнішу і саму північну його точки. Зазвичай на всіх географічних картах вони позначені. Різниця між ними буде відповідати протяжності материка з півночі на південь. Так, наприклад, якщо одна з кінцевих точок розташована на 75Про північної широти, а протилежна їй на 40о тієї ж широти, то різницю неважко підрахувати - 35о. Аналогічний метод використовується при визначенні протяжності з заходу на схід.
3
Далі переходите до обчислень. Протяжність вимірюється в кілометрах. Меридіани мають однакову довжину, і кожному їх градусу відповідає приблизно 111 кілометрів. Залишилося отримана кількість градусів помножити на 111, і ви отримаєте шуканий результат - протяжність материка з півночі на південь.
4
Дещо інша картина з паралелями, оскільки вони все відрізняються один від одного по довжині. Найдовшою паралеллю є екватор - 40075,7км. Північніше і південніше екватора проходять паралелі, іменовані північними і південними широтами. Відстань між сусідніми паралелями, що відрізняються на 10 дорівнює приблизно 111.11 кілометрів. На картах і глобусах відстань між сусідніми широтами зазвичай становить 150 або 1666 кілометрів. Щоб визначити шукану величину слід помножити її на кількість градусів, які раніше були отримані при обчисленні. Для прикладу виміряємо протяжність меридіана від Північного полюса до екватора. Оскільки довжина дуги меридіана дорівнює 900, то 111 кілометрів помножте на 900. Виходить 9900 кілометрів.