Як визначити напрям магнітної індукції.

Магнітна індукція є векторної величиною, а тому крім абсолютної величини характеризується напрямком . Щоб знайти його, потрібно знайти полюса постійного магніту або напрямок струму, який породжує магнітне поле.
Вам знадобиться
  • - еталонний магніт;
  • - джерело струму;
  • - правий буравчик;
  • - прямий провідник;
  • - котушка, виток проводу, соленоїд.
Інструкція
1
Визначте напрям вектора магнітної індукції постійного магніту. Для цього знайдіть його північний і південний полюс. Зазвичай північний полюс магніту має синій колір, а південний ¬- червоний. Якщо полюса магніту невідомі, візьміть еталонний магніт і піднесіть його північним полюсом до невідомого. Той кінець, який притягнеться до північного полюса еталонного магніту, буде південним полюсом магніту, індукція поля якого вимірюється. Лінії магнітної індукції виходять з північного полюса і входять у південний полюс. Вектор в кожній точці лінії йде в напрямку лінії по дотичній.
2
Визначте напрям вектора магнітної індукції прямого провідника зі струмом. Ток йде від позитивного полюса джерела до негативного. Візьміть буравчик, який вкручується при обертанні за годинниковою стрілкою, він називається правий. Почніть вкручувати його в тому напрямку, куди йде струм у провіднику. Обертання рукояті покаже напрямок замкнутих кругових ліній магнітної індукції . Вектор магнітної індукції в цьому випадку буде проходити по дотичній до кола.
3
Знайдіть напрямок магнітного поля витка зі струмом, котушки або соленоїда. Для цього підключіть провідник до джерела струму. Візьміть правий буравчик і обертайте його рукоятку в напрямку струму, що йде по витків від позитивного полюса джерела струму до негативного. Поступальний рух штока буравчика покаже напрям силових ліній магнітного поля. Наприклад, якщо рукоятка буравчика обертається по напрямку струму проти годинникової стрілки (вліво), то він, викручуючись, поступально рухається в сторону спостерігача. Тому силові лінії магнітного поля направлені теж в сторону спостерігача. Усередині витка, котушки або соленоїда лінії магнітного поля прямі, по напрямку і абсолютною величиною збігаються з вектором магнітної індукції .
Корисна порада
В якості правого буравчика можна використовувати звичайний штопор для відкривання пляшок.
Вектор магнітної індукції є силовий характеристикою магнітного поля. У лабораторних завданнях з фізики напрямок вектора індукції , який позначається на схемах стрілкою і буквою В, визначається в залежності від наявного в наявності провідника.
Вам знадобиться
  • - магніт;
  • - магнітна стрілка.
Інструкція
1
Якщо вам дано постійний магніт, знайдіть його полюси: північний полюс фарбують в синій колір і відзначають латинською літерою N, південний зазвичай червоного кольору з літерою S. Графічно покажіть лінії магнітного поля, які виходять з північного полюса постійного магніту і входять в південний. Побудуйте по дотичній вектор. Якщо ніяких позначок або фарби на полюсах магніту немає, дізнайтеся напрямок вектора індукції за допомогою магнітної стрілки, полюса якої вам відомі.
2
Встановіть стрілку поруч з магнітом. Один з кінців стрілки притягнеться до магніту. Якщо до магніту притянулся північний полюс стрілки, значить на магніті це південний полюс, і навпаки. Використовуйте правило, що силові лінії магнітного поля виходять з північного полюса магніту (НЕ стрілки!) І входять в південний.
3
Знайдіть напрямок вектора індукції магнітного поля у витку з струмом за допомогою правила свердлика. Візьміть буравчик або штопор і поставте його перпендикулярно площині зарядженого витка. Почніть обертати буравчик по напрямку руху струму у витку. Поступальний рух буравчика вкаже напрямок ліній магнітного поля в центрі витка.
4
При наявності прямого провідника зберіть повну замкнуту ланцюг, включивши в неї провідник. Врахуйте, що за напрямок струму в ланцюзі приймається рух струму від позитивного полюса джерела струму до негативного. Візьміть штопор або уявіть, що ви тримаєте його в правій руці.
5
Закручуйте свердлик в напрямку руху струму в провіднику. Рух рукояті штопора покаже напрямок силових ліній поля. Замалюйте лінії на схемі. Побудуйте до них по дотичній вектор, який покаже напрямок індукції магнітного поля.
6
Дізнайтеся, в який бік спрямований вектор індукції в котушці або соленоїді. Зберіть ланцюг, підключивши котушку або соленоїд до джерела струму. Застосуйте правило правої руки. Уявіть, що ви обхопили котушку так, що чотири витягнутих пальці показують напрямок струму в котушці. Тоді відставлений на 90 градусів великий палець вкаже напрямок вектора індукції магнітного поля всередині соленоїда або котушки.
7
Використовуйте магнітну стрілку. Наблизьте магнітну стрілку до соленоїду. Синій її кінець (позначений буквою N або синьою фарбою) покаже напрямок вектора . Не забудьте про те, що силові лінії в соленоїді - прямі.