Як визначити етиловий спирт.

Етиловий спирт добре відомий, він входить до складу всіх алкогольних напоїв. Зовнішній вигляд етанолу - прозора безбарвна рідина з різким характерним запахом, трохи легше води. Нерідкі випадки тяжких отруєнь, коли за етанол приймають інші органічні рідини, в тому числі таку отруйну, як метиловий спирт . Особлива небезпека і підступність метанолу в тому, що вживання навіть малої кількості цього спирт а може викликати сліпоту або летальний результат, а за зовнішнім виглядом, запахом, щільності і смаком він практично не відрізнити від етанолу.
Інструкція
1
Припустимо, у вас дві каністри, в одній з яких етанол, а в іншій - метанол. Як відрізнити щодо безпечний етиловий спирт від смертельно небезпечного метилового? У домашніх умовах найбільш простим і доступним способом буде наступний метод. Перелийте невелика кількість спирт а який-небудь каністри в окрему скляну ємність: стакан або банку. Щоб не переплутати, з якої саме каністри була взята проба, зробіть позначку (наприклад, маркером).
2
Потім візьміть мідний дріт, краще товсту. Один кінець, загортаючи його навколо олівця або цвяха, скрутіть спіраллю. Інший затисніть пассатижами або прихваткой, нагрійте в полум'ї. Як тільки мідна спіраль розжариться, якнайшвидше опустіть її в стакан або банку з пробою. Негайно пролунає шипіння, і ви відчуєте сильний сторонній запах.
3
Якщо в пробі був метанол - запах буде дуже різким, неприємним. Справа в тому, що відбулася хімічна реакція: СН3OH = НCHО + H2. В результаті цієї реакції утворилася речовина НСНО - формальдегід (він же - мурашиний альдегід) з різким характерним запахом.
4
Якщо ж в пробі містився етанол, запах буде набагато м'якше, приємніше. Він нагадує аромат прілого яблук. Тому що відбулася реакція С2Н5ОН = СН3СНО + Н2, і утворився ацетальдегід (або оцтовий альдегід).
5
Існує також чутлива якісна реакція на етиловий спирт . Вона називається йодоформна проба, протікає по такій схемі: С2Н5ОН + 6NaОН + 4I2 = CHI3 + HCOONa + 5NaI + H2O. У результаті взаємодії етанолу з розчином лугу і розчином йоду при охолодженні реакційної ємності утворюється світло-жовта суспензія. За допомогою йодоформной проби можна виявити етанол, навіть при дуже низькій його концентрації (порядку 0,05%). Якщо ж концентрація спирт а висока, що утворилася суспензія досить швидко випаде в осад.