Як не потонути в болоті.

Болото являє собою ділянку землі з сильним і застійним зволоженням ґрунту. Там ростуть різні вологолюбні рослини. Пересування по болоту без дотримання спеціальної техніки безпеки може привести до трагічного результату.
Інструкція
1
Підготуйтеся до переходу, міцніше застебніть взуття, заправте всередину неї штанини, щоб вони не чіплялися за предмети і не утруднювали пересування. Уважно огляньте вміст рюкзака. Всі предмети, які можуть зіпсуватися через вологість (їжа, одяг та багато іншого), покладіть в поліетиленові пакети. Ослабьте лямки рюкзака, щоб при необхідності його можна було швидко зняти.
2
Обережно розвідайтеся територію. Довгою палицею перевіряйте твердість ґрунту. Найбільш безпечні ділянки болота вкриті осокою і густою травою. На труднопроходимой місцевості ростуть чагарники, мох трава, між ними багато води. По такому болоту потрібно йти дуже обережно, наступаючи на середину смужки моху і горбки з кущами всією ступнею, плавно переносячи тіло.
3
Намагайтеся уникати місцевості з очеретами і плаваючим трав'яним покривом. Обходьте стороною драговина (зарослий яскраво-зеленою рослинністю водойму), сплавини і мочажини (наповнені водою поглиблення). Якщо ви йдете групою, відстань між людьми має бути чотири-п'ять метрів.
4
Взимку намагайтеся йти по міцному льоду, попередньо перевіривши його твердість жердиною. Покриті снігом ділянки болота можуть небезпечні. Ідіть повільно, але не залишайтеся довго на одному і тому ж місці. Щоб пройти по небезпечному ділянці болота, накидали перед собою жердини і ступайте по ним.
5
Чи не стрибайте з купини на купину, ви можете втратити рівновагу і впасти. Ніколи не наступайте на позбавлені рослинності ділянки болота, зовні вони можуть здаватися твердими, але не дадуть ногам ніякої опори. Якщо ви несподівано провалилися глибоко в воду, не панікуйте, ви потрапили в звичайне озеро. Зніміть рюкзак, вода вас виштовхне.
6
Найбільш небезпечно повільне занурення в трясовину. Накидайте перед собою хрест-навхрест гілок, до яких дотягнетеся, і обережно вилазьте по ним. При більш глибокому зануренні в болото зніміть рюкзак, плавно прийміть горизонтальне положення і повільно вибирайтеся, намагаючись вхопитися за гілки. Щоб допомогти своєму упалому товаришеві, накидайте перед ним гілки і жердини і допоможіть вибратися.
Слово «болото» у багатьох людей викликає не найприємніші асоціації: здається, що на болоті обов'язково трапляється щось неприємне і навіть страшне. Однак насправді болота - одні з найбільш екологічно чистих місць на землі. Звичайно, це не привід відноситься до них легковажно. Якщо вже так сталося, що ви потрапили в багниста, зберігайте спокій.
Інструкція
1
Пересуватися по болоту потрібно без поспіху і зайвих рухів. Але й стояти на одному місці не можна. Намагайтеся наступати на купини або простір біля кущів і стовбурів дерев. Наступаючи на купину, ногу ставте рівно посередині. Зробіть з якої-небудь палки або корчі жердину, на який додатково спирайтеся і промацувати дно. Жердину повинен бути довжиною рази в півтора вище вас, але підійде і будь-яка міцна корч.
2
Якщо на болоті є чагарники або навіть дерева, наступайте точно на їх коріння, якнайближче до стовбура. Бажання вибратися з болота якнайшвидше зрозуміло, але ніколи не стрибайте по купинах!
3
Низинні болота (найнебезпечніший тип, який живиться грунтовими і поверхневими водами) часто заростають торфом, під яким можуть перебувати глибокі водойми, затягнуті зверху рослинністю. Якщо ви провалитеся в таке, то ввійдете миттєво на досить велику глибину. В той момент, коли ви відчули під ногами трясовину і прийшло розуміння, що зараз шар рослинності прорветься і ви провалитеся вглиб, найголовніше - не стійте на місці, але і не робіть різких рухів. Прощупайте грунт шостому або палицею.
4
Навіть якщо ви провалилися, не панікуйте. Постарайтеся звільнитися від рюкзака, далі вода сама виштовхне вас назовні. Якщо під руками є палиця, покладіть її перед собою, вчепився в неї і постарайтеся перенести центр ваги на цю палицю. Вийде подобу містка, який допоможе вибратися на сушу. Якщо ж під руками нічого немає, прийміть горизонтальне положення, переміщаючи центр тяжіння з ніг на тулуб. Тепер шукайте, за що можна зачепитися.
5
Верхові болота (харчуються атмосферними опадами) не менш небезпечні. Дізнатися їх дуже легко: вони мають форму шапки. В таких трясовина найбільш небезпечні ділянки розташовуються на околиці болота . Запам'ятайте: якщо в центрі болота видно зелений ділянку з травою - під ним провал, глибока яма.
6
В болоті будь-якого типу тримайтеся ближче до дерев. Якщо ж ви забралися так глибоко, що навколо одна трясовина, рубайте тонкі гілки, чагарники і кидайте їх хрест-навхрест перед собою. Таким чином можна прокласти собі вихід.
7
Взимку більшість боліт промерзає. Будьте обережні - перший сніжок може маскувати провали і небезпечні місця. Якщо ви провалилися в болото взимку, порядок дій той же: лягайте на спину, зніміть рюкзак і починайте вибиратися, спираючись на нього або палицю.
Зверніть увагу
Болото швидше за все проходимо, якщо видно поросли сосни або воно покрите густою травою упереміш з осокою. Якщо болото поросло пушицей (рослина з пухнастими головками), вербою, ялиною, густим чагарником або березою, воно швидше за все труднопроходимо. Якщо ж на болоті росте очерет, плаває трава або трави немає - болото непроходимо зовсім.
Корисна порада
Якщо є можливість швидко вибратися з болота, вистрибнувши з чобіт, - робіть це не роздумуючи. Вирушаючи в незнайому місцевість, обов'язково наведіть довідки у місцевого населення: чи є в тому краю болота і які вони.