Як визначити перетин провідника.

Якщо ви приступаєте до монтажу нового електротехнічного пристрою або ремонтуєте готовий прилад, вам знадобиться не тільки спеціальний інструмент, а й сполучні дроти. Кожен провід повинен бути відповідним чином підібраний за параметрами, одним з яких є його перетин . Конкретний спосіб визначення перетину залежить від розмірів провідника і доступних вам інструментів.
Вам знадобиться
  • - провід;
  • - штангенциркуль;
  • - мікрометр;
  • - лінійка;
  • - стрижень (цвях).
Інструкція
1
Очистіть від ізоляції кінчик провода, перетин якого ви хочете визначити. За допомогою штангенциркуля або мікрометра виміряйте діаметр оголеного провідника. Для цього обережно, щоб не деформувати провід, стисніть ніжки вимірювального приладу. За спеціальною шкалою визначте, яка товщина (діаметр) вимірюваного елемента. Запишіть отриманий результат.
2
Для обчислення перерізу використовуйте формулу S1 = 0,785 * D ?, де S1 - перетин дроти, 0,785 - постійний коефіцієнт, D-діаметр проводу. Наприклад, якщо виміряний діаметр склав 3,2 мм, то S1 = 0,785 * 3,2? = 8,04 мм?.
3
Застосуйте формулу для визначення площі кола S2 = 3,14 * R ?, де S2 - шукана площа ( перетин провідника), 3,14 - число «пі», R - радіус, тобто половина діаметра. Для наведеного вище прикладу: S2 = 3,14 * 1,6? = 8,03 мм ?. Як бачите, отримані різними способами значення досить точно збігаються.
4
Для визначення перетину багатожильного дроту спочатку виміряйте діаметр однієї жили, за вищевказаною формулою визначте її перетин , а потім отримане значення помножте на попередньо пораховані число окремих жил в складеному проводі.
5
Якщо провід дуже тонкий або під рукою у вас немає спеціального вимірювального інструмента, використовуйте звичайну лінійку. На стержень відповідного діаметру (цвях, олівець і так далі) намотайте виток до витка очищений від ізоляції шматок дроту. Намотати слід не менше 20-30 витків; чим їх більше, тим точніше буде результат вимірювання.
6
Пригорніть витки один до одного як можна щільніше. Тепер за допомогою лінійки виміряйте довжину вийшла намотування. Розділіть цю величину на число витків. Ви отримаєте діаметр окремої жили. Тепер підставте дані в одну з наведених вище формул і обчисліть перетин жили.
Корисна порада
При покупці нового дроти в спеціалізованому магазині ви можете дізнатися його перетин і інші параметри в технічній документації до виробу або у продавця.