Як відрізнити топаз. топаз блакитний штучний і натуральний відмінності.

Топаз відноситься до одних з найбільш улюблених ювелірами каменів. Він дуже красивий, чудово піддається обробці і при цьому володіє чудовою твердістю. В природі зустрічається величезна різноманітність відтінків цього самоцвіту. Топаз у приписують магічні і лікувальні властивості. Але, на жаль, у продажу найчастіше зустрічаються штучні самоцвіти або підробки зі скла і кварцу.
Вам знадобиться
  • - ультрафіолетова лампа;
  • - кварц або кришталь підходящого розміру.
Інструкція
1
Справжній топаз дуже добре полірується. Саме по відчуттю шовковистості, якийсь слизькості, його легко можна відрізнити.
2
Топаз и можуть мати різне забарвлення: блакитнувату, рожеву, жовтувату. Але ось димчастий топаз або раухтопаз ніякого відношення до справжніх топазам не має. Це різновид кришталю або димчастий кварц. Тому за своїми властивостями він ближче до кришталю, ніж до справжнього топазу.
3
Натуральний топаз має велику твердість, ніж кварц (кришталь), з якого зазвичай роблять підробки. Щільність кварцу сім одиниць, топазу - вісім. Тому справжній топаз завжди залишить на кварці подряпину.
4
Порівняйте наявний у вас топаз з кварцом такого ж розміру. Щільність топазу вище, а тому при однаковому розмірі, він завжди буде трохи важче. За цю властивість топази на Русі називали «тяжеловесікамі».
5
Синтетичні камені завжди виглядають занадто добре в порівнянні з натуральними. Великі самоцвіти природного походження завжди мають невеликі дефекти. Натуральні топази великого розміру, що не мають дефектів, звичайно, існують, але коштують досить дорого.
6
Зверніть увагу на блиск каменю, який збираєтеся купити. Дешеві фіаніти і циркони за своїм блиску можуть зрівнятися тільки з діамантами. Натуральні самоцвіти таким блиском не володіють. Але блиск фіанітів дуже швидко пропадає. Синтетичні замінники вимагають майже постійного протирання.
7
При зміні напрямку світла змінюється і забарвлення топазу. Це явище називається плеохроизм, і найбільш сильно помітно у рожевих і жовтих топазів. У блакитних каменів плеохроизм не так виражений.
8
Топаз и мають чітко виражену «паралельну» структуру кристала. Тому в багато великих натуральних топазах можна помітити паралельні тріщинки.
9
Топаз и люминесцируют в ультрафіолетових променях довгохвильового діапазону. У каменів блакитнуватого кольору помічається жовте або зеленувате світіння, у винних і рожевих топазів - світіння оранжево-жовте. В короткохвильовому діапазоні топази не світяться.
Зверніть увагу
Зверніть увагу, що жовтуваті і золотисті камені мають дуже нестійку забарвлення. Відомі випадки, коли такі камені вигоряли прямо у вітрині магазину. Саме тому ніде в світі, крім Росії, жовті топази не рахуються ювелірним каменем.
Використання синтетичних каменів в ювелірних прикрасах стало настільки поширеним явищем, що вже не дивує ні продавців, ні покупців. Синтетичний камінь не всякий фахівець відрізнить від природного без спеціального обладнання. А адже він значно дешевше.
Вам знадобиться
  • - шматочок вовняної тканини;
  • - лабораторія геммолога.
Інструкція
1
Вибираючи ювелірний виріб з топазом, віддайте перевагу безбарвним і світло-блакитним камінню: вони досить дешеві і, найчастіше, їх немає сенсу підробляти. У топазів такого забарвлення є ще одна важлива перевага: вони не вицвітають з часом, тоді як натуральні камені інтенсивнішого забарвлення швидко втрачають свій красивий колір, особливо, якщо постійно знаходяться під прямими променями сонця.
2
Зверніть увагу на те, що топази червоного і зеленого кольорів рідко зустрічаються в природі і не потрапляють в широкий продаж. Коштують такі топази в сотні разів більше, ніж безбарвні, блакитні, зеленуваті, жовті (чайні) або рожеві (перераховані по зростанню рідкості і вартості). До одним з найдорожчих і рідкісних відносяться також поліхромні кристали.
3
Візьміть камінь в руки: він повинен бути холодним і не відразу нагріватися від тепла руки. Потріть його шматочком вовняної тканини: камінь наелектризується і буде притягати легкі предмети. Пам'ятайте, що гарантовано відрізнити підробку під силу тільки фахівцеві-геммологи за допомогою лабораторного обладнання.
4
Врахуйте, що топази часто піддаються опроміненню з метою зробити більш насиченим природний, не яскравий колір каменю. Опромінений топаз втрачає свій яскравий колір приблизно за два роки, навіть за умови зберігання його в темряві. Натуральний камінь також вицвітає, але має властивість відновлювати колір в темряві. Опромінені камені розцінюються, як підробки, і коштують мінімум в два-три рази дешевше натуральних.
5
Поставтеся з обережністю до виробів з топазами яскраво-блакитного або синього кольору, що стоять при цьому досить дешево, - швидше за все, це опромінені і термічно оброблені натуральні блакитні або безбарвні топази, в природі не володіють таким кольором.
6
Ознайомтеся з різновидами натурального топазу і їх назвами: топаз-імперіал (жовто-оранжевий), хересовий або винний (від оранжево-жовтого до коричнево-рожевого), чайний (блідо-жовтий), сріблястий (безбарвний), рутиловий (з включеннями жовтого), саксонський хризоліт (жовто-зелений). Торгові назви опромінених топазів численні і різноманітні. Офіційне торгова назва імітацій - цитрин.