Як визначити хром.

Хром - елемент, що займає в таблиці Менделєєва місце під номером 24, в побічної підгрупи 6-ї групи. Являє собою блакитно-білий метал. Є найважливішим компонентом у багатьох марках легованої сталі, застосовується в гальваніки, а також при виробництві жароміцних сплавів, барвників. Сполуки хрому в залежності від ступеня окислення цього елемента можуть проявляти основні, амфотерні і кислотні властивості.
Інструкція
1
Наприклад, перед вами поставлено завдання: є кілька зразків з розчинами речовин, причому відомо, що в деяких з них містяться сполуки хрому. Потрібно визначити, в яких саме, і заодно зробити висновок, яка ступінь окислення хрому в цих сполуках.
2
Перш за все треба врахувати, що в розчинах хром може бути присутнім або у вигляді катіона Cr ^ 3 +, або у вигляді аніонів CrO4 ^ 2- або Cr2O7 ^ 2-. Почніть з виявлення катіона хрому. Для цього по черзі відливалися кілька крапель розчину від кожного зразка в окрему пробірку і додайте туди ж кілька крапель лугу.
3
Якщо у зразку містився катіон Cr3 ^ 3 +, миттєво випаде пухкий, осад сіро-зеленого кольору. Тому що утворився малорозчинний гідроксид хрому Cr (OH) 3. Наприклад, за такою схемою: Cr2 (SO4) 3 + 6NaOH = 2Cr (OH) 3 + 3Na2 (SO4) 2. Колір осаду може коливатися від сіро-зеленого до сіро-фіолетового. Це залежить від того, які домішки містяться в солі хрому.
4
Отже, катіон хрому 3 + ви виявили. А як визначити, в яких зразках містяться аніони CrO4 ^ 2- і Cr2O7 ^ 2? Хром ати багатьох металів нерозчинні. Цим можна скористатися для проведення якісної реакції визначення. Наприклад, прилейте до малої кількості кожного зразка по кілька крапель розчину азотнокислого срібла. У тому зразку, де відразу ж утворюється буро-червоний осад, містився хромат-іон CrO4 ^ 2-. Тому що протекла реакція типу: Na2CrO4 + 2AgNO3 = 2NaNO3 + Ag2CrO4. Хром ат срібла випав в осад.
5
Замість дорогого азотнокислого срібла можна скористатися набагато більш дешевої сіллю барію. Тоді випаде жовтий осад BaCrO4.
6
Ну, а як визначити дихромат-іон Cr2O7 ^ 2? Насамперед по характерному помаранчевого кольору розчину. І є ще якісна реакція: при обережному струшуванні невеликої кількості водного розчину солі дихромата з етиловим ефіром і перекисом водню, ефірний шар придбає синій колір.
Зверніть увагу
При проведенні цієї якісної реакції необхідно суворо дотримуватись заходів техніки безпеки, оскільки етиловий ефір - надзвичайно летюча і пожежонебезпечний речовину.