Як визначити радіацію.

Цю небезпеку не можна виявити за допомогою природних людських почуттів. Вона беззвучно і невидима, не має кольору, смаку і запаху. Єдиним способом виявити радіацію є використання проборов, званих дозиметрами і радіометрами.
Вам знадобиться
  • - дозиметр або дозиметр-радіометр.
Інструкція
1
Щоб мати можливість заміряти радіацію , придбайте дозиметр. Купувати потрібно індивідуальний аматорський (побутовий) прилад, професійні занадто масивні і дороги.
2
Слід розрізняти дозиметри і радіометри. Останні служать для вимірювання радіаційного випромінювання, яке виходить від забруднених предметів і поверхонь. Радіометри визначають кількість частинок, що перетинають одиницю площі детектуючого блоку приладу за одиницю часу. Дозиметри служать для вимірювання ефективної еквівалентної дози випромінювання, яка характеризує не тільки саме випромінювання, але і його вплив на організм людини. Оскільки більшість з нас цікавить не рівень радіації сам по собі, а її вплив на наше здоров'я, користуватися для замірів слід дозиметром.
3
Легкі і компактні сучасні дозиметри можуть працювати і в якості радіометра, перемикання функцій здійснюється клавішею. У приладах можна встановлювати подачу звукового сигналу, включається при певному рівні випромінювання. Слід враховувати, що похибка найбільш дешевих дозиметрів (наприклад, КС-05 «ТЕРРА-П») може досягати 20-30%. Одиницею виміру приладів може бути мікрорентген на годину (мкР/год) або мікрозіверт на годину (мкЗв/год). 1 Зіверт (Зв) = 100 рентгенів (Р), відповідно 1 мкЗв/год = 100 мкР/год.
4
Щоб визначити, який радіації ви піддаєтеся, заміряйте дозиметром радіаційний фон. Прилад покаже дозу радіації в мкЗв/год. Річна доза випромінювання буде дорівнює добутку того значення, яке показує прилад, на кількість годин у році, рівне 8760. Радіаційний фон зазвичай коливається в діапазоні 0,08-0,3 мкЗв/год. Якщо прилад показує 0,15 мкЗв/год, річна доза випромінювання складе 0,15х8760 = 1314 мкЗв/рік або 0, 001314 Зв/рік.
5
Щоб зрозуміти, багато це чи мало, порівняйте отримане значення з допустимими і критичними дозами, які є наступними: • 0,005 Зв - допустима доза опромінення цивільного населення за рік; • 0,05 Зв - допустима доза опромінення робочого персоналу за рік; • 0,1 Зв - припустиме разове опромінення населення у випадку аварії; • 0,25 Зв - припустиме разове опромінення персоналу у випадку аварії; • При дозі 0,75 Зв наступають незначні короткочасні зміни в крові; • При дозі 1 Зв може настати розвиток променевої хвороби; • При дозі 4-5 Зв - половина опромінених гине протягом 1-2 місяців.