Як визначити чавун.

Чавун і сталь - два різновиди сполук заліза з вуглецем - знаходять найширше застосування в самих різних галузях промисловості. Але часом виникає необхідність відрізнити чавун від сталі, наприклад, при ремонті, адже ці сплави мають різні властивості і, відповідно, вимагають різного звернення.
Інструкція
1
Ви можете визначити чавун по щільності виробу. Зважте предмет, а потім визначте, який обсяг води він витісняє. Таким чином ви розрахуєте його щільність і зробите висновок про матеріал. Справа в тому, що щільність основних марок сталі лежить в межах 7,7 - 7,9 грамів/см ^ 3, щільність же найбільш поширеного сірого чавуну не перевищує 7,2 грамів/см ^ 3. Але це спосіб ненадійний, тому що є ще білий чавун, щільність якого коливається між 7,6 і 7,8 грамами/см ^ 3. Тому, його можна застосовувати тільки будучи твердо впевненим: виріб зроблено або зі сталі, або з сірого чавуну.
2
Можете скористатися магнітом. До чавуну він прилипає гірше, ніж до сталі. Але і цей спосіб точним назвати не можна, оскільки деякі види легованих сталей з високим вмістом нікелю майже не притягують магніт.
3
Тому надійніше користуватися одним з таких методів: визначати чавун за допомогою виду утворюються тирси або стружки, а також за допомогою шліфувальної машинки. Візьміть напилок з дрібною насічкою, кілька разів проведіть по поверхні виробу. Постарайтеся зібрати утворюються найдрібніші тирсу на аркуш паперу. Складіть папір вдвічі і енергійно потріть. Якщо це чавун, то папір буде помітно забруднена, якщо це сталь, слідів практично не залишиться.
4
Можете також трохи Посверліте виріб тонким свердлом (зрозуміло, не з лицьового боку, а в місці, яке не кидається в очі). При цьому утворюється невелика кількість стружки. За її зовнішнім виглядом і властивостями можна безпомилково визначити, з якого матеріалу виготовлена деталь. Якщо це чавун - стружка буквально розсиплеться у вас в пальцях, перетворюючись на пил. Якщо це сталь - стружка буде виглядати як кручена пружинка і може навіть подряпати ваші пальці, якщо ви спробуєте її зламати.
5
Нарешті, можна судити про матеріал за величиною, формою і кольором іскор, що утворюються, коли по краю вироби проводять шліфувальною машинкою. Чим більше вміст вуглецю, тим яскравіше і сильніше буде сніп світло-жовтих іскор. А вміст вуглецю в чавуні набагато вище, ніж в стали.
6
Якщо є сумніви - краще використовувати як еталони шматки чавуну і сталі і порівнювати форму і властивості тирси (стружок), а також вид утворюються іскор з тим, що виходить при обробці цих зразків.