Як визначити відстань до блискавки. відстань від блискавки до нас.

Блискавка, як правило, виникає у вигляді яскравої зиґзаґоподібної спалаху в грозових хмарах і супроводжується громом. Її електричний розряд досягає 100 000 ампер, а напруга - кількох сотень мільйонів вольт. Щоб визначити відстань до блискавки, потрібно розрахувати час в секундах від спалаху до перших гуркоту грому.
Вам знадобиться
  • - секундомір або годинник $
  • - калькулятор.
Інструкція
1
Блискавка являє собою небезпечне для людського життя природне явище. Однак, за іронією долі, саме з вини людей їх стає все більше. Відбувається це через вкрай безвідповідального ставлення до екології: забруднення навколишнього повітря в мегаполісах збільшує нагрівання повітряного середовища і підйом в атмосферу пара-конденсату. Це підсилює електричну інтенсивність в хмарах і провокує молніевие розряди.
2
Необхідність визначити відстань до блискавки викликається не тільки потребою в розширенні кругозору, а й елементарним інстинктом самозбереження. Якщо вона занадто близько, а ви знаходитесь на відкритому просторі, то краще якомога швидше звідти втекти. Електрострум вибирає самий короткий шлях до землі, а шкірний покрив - відмінний провідник для нього.
3
Почніть відлік секунд, як тільки побачите в небі світлову спалах, скористайтеся годинами або секундоміром. Як тільки пролунає перший гуркіт грому, припиніть рахунок, так ви отримаєте час.
4
Для того щоб знайти відстань , потрібен час помножити на швидкість. Якщо точність для вас не дуже важлива, то її можна прийняти рівною 0,33 км/с, тобто помножити кількість секунд на 1/3. Наприклад, за вашими підрахунками час до блискавки склало 12 секунд, після ділення на 3 ви отримаєте 4 км.
5
Щоб визначити відстань до блискавки більш точно, прийміть середню швидкість звуку в повітрі рівній 0,344 км/с. Її справжнє значення залежить від багатьох факторів: вологість, температура, тип місцевості (відкритий простір, ліс, міські висотні будови, водна поверхня), швидкість вітру і т.д. Наприклад, при дощовій осінній погоді швидкість звуку дорівнює приблизно 0,338 км/с, при річній сухий спеці - близько 0,35 км/с.
6
Густий ліс і високі будівлі значно уповільнюють швидкість звуку. Вона знижується через необхідність огинати численні перешкоди, дифракції. Провести точний розрахунок в цьому випадку досить складно, а головне недоцільно: незважаючи на те, що блискавка не вдарить в землю, вона може вразити високе дерево поряд з вами. Так що перечекайте її між низькорослими деревами з густою кроною, найкраще на корточках, а якщо ви опинилися на міській вулиці, то сховайтеся в сусідній будівлі.
7
Зверніть увагу на вітер. Якщо він досить сильний і дме в вашу сторону у напрямку від блискавки, значить, звук йде швидше. Тоді його середню швидкість можна прийняти приблизно рівної 0,36 км/ч. При напрямку вітру від вас до блискавки рух звуку, навпаки, сповільнюється і швидкість приблизно дорівнює 0,325 км/ч.
8
Середня протяжність блискавки досягає 2,5 км, а розряд простягається на відстань до 20 км. Тому слід якомога швидше віддалитися з відкритого місця найближчим будівлю або будову. Пам'ятайте, що при наближенні блискавки потрібно закрити всі вікна і двері і відключити електричні прилади, оскільки може статися поразка через антену і по мережі принести шкоду вашій техніці.
9
Блискавки бувають не тільки наземними, а й Внутрішньохмарні. Вони не небезпечні для тих, хто знаходиться на землі, однак можуть зашкодити літаючі об'єкти: літаки, гелікоптери та інші транспортні засоби. Крім того, металевий об'єкт, що потрапив в хмару з сильним електричним полем, здатним підтримати, але не створити заряд, може стати ініціатором блискавки і спровокувати її появу.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=0RtGOWJEHp0
Зверніть увагу
Цікавий факт: у деяких індіанських народностей удар блискавкою вважається свого роду ініціацією, необхідної для досягнення шаманом вищого рівня здібностей.
Незважаючи на те, що самі ближні від нас планети шалено далекі від Землі, відстань це має кінцеве значення. А раз так - воно може бути визначене. Причому вперше це було зроблено дуже давно - ще за часів Стародавньої Греції астроном, математик і філософ Аристарх з острова Самоса запропонував спосіб визначення відстані до Місяця і її розмірів. Як можна визначити відстань до планет? В основі методу лежить явище паралакса.
Вам знадобиться
  • - калькулятор;
  • - радіолокатор;
  • - секундомір;
  • - довідник з астрономії.
Інструкція
1
Радіолокація - один із сучасних методів визначення відстані від Землі до планет (геоцентричного відстані). Він заснований на порівняльному аналізі посланого і відбитого радіосігнала.Отправьте радіосигнал в напрямку, що цікавить планети і включіть секундомір. Коли прийде відбитий сигнал - зупиніть відлік. За відомою швидкості розповсюдження радіохвиль і часу, за який сигнал досяг планети і відбився, обчисліть відстань до планети . Воно дорівнює добутку швидкості на половину виміри часу.
2
До появи радіолокації для визначення відстані до об'єктів Сонячної системи використовували метод горизонтального паралакса. Похибка цього методу становить кілометр, а похибка вимірювань відстаней за допомогою радіолокації - сантиметр.
3
Суть визначення відстаней до планет за методом горизонтального паралакса полягає в зміні напрямку на об'єкт при переміщенні точки спостереження (параллактическое зсув) - в якості бази беруться максимально рознесені між собою точки: радіус Землі. Тобто визначення відстані до планети за методом горизонтального паралакса - проста тригонометрическая задача. Якщо відомі всі дані.
4
Помножте 1 радіан (кут, утворений дугою, довжина якої дорівнює радіусу) виражений в секундах (206265) на радіус Землі (6370 км) і розділіть на величину паралакса планети в даний момент часу. Отримане значення - відстань до планети в астрономічних одиницях.
5
За годичному або тригонометричного паралаксу (за базу приймається велика піввісь земної орбіти) обчислюють відстані до дуже далеких планет і зірок. До речі, паралакс дорівнює одній секунді визначає відстань в один парсек, а 1 пс = 206265 астрономічних одиниць. Розділіть 206265 секунд (1 радіан) на величину тригонометричного паралакса. Отримана частка - відстань до цікавій для планети .
6
Ну і нарешті, відстань до планет можна обчислити по третьому закону Кеплера. Обчислення досить складні, тому перейдемо відразу до фінальної часті.Возведіте в квадрат значення періоду обігу планети навколо Сонця. Обчисліть кубічний корінь з цієї величини. Отримане число - відстань від цікавить планети до Сонця в астрономічних одиницях, або геліоцентричне відстань. Знаючи геліоцентричне відстань і розташування планет (кутове відстань планети від Сонця), можна легко обчислити геоцентричне відстань.