Як визначити формальдегід.

Формальдегід або метаналь - це газоподібне, з неприємним запахом органічна сполука класу альдегідів. Водний 40% -й розчин формальдегіду відомий як формалін. Інша назва - мурашиний альдегід, так як при його окисленні утворюється мурашина кислота. На формальдегід, як і на інші органічні речовини, існує якісна реакція. Завдяки цьому є можливість розпізнати його серед інших сполук, наприклад, під час лабораторного дослідження або при втраті етикетки зі склянки.
Вам знадобиться
 • - пробірки;
 • - нагрівальний прилад;
 • - водяна баня;
 • - гідроксид калію;
 • - сульфат міді;
 • - формальдегід;
 • - нітрат срібла;
 • - розчин аміаку.
Інструкція
1
Хімічна формула мурашиного альдегіду НСОН. Формальдегід стоїть першим у гомологічної ряду альдегідів і являє собою речовина, що має функціональну альдегідну групу - СОН, яка обумовлює хімічні властивості альдегідів, а також дає можливість розпізнати його серед інших речовин інших класів. Для більш точного аналізу, наприклад, для визначення формальдегіду серед інших альдегідів необхідні більш складні реагенти, а також спеціальне обладнання.
2
Характерною реакцією для альдегідів є реакція срібного дзеркала. Щоб її провести, необхідно, щоб посуд мала ідеальну стерильність, так як найменші домішки на стінках пробірки можуть звести результати досвіду до нуля. Візьміть пробірку і налийте в неї 2 мл нітрату срібла, розчин якого бажано приготувати перед початком виконання роботи. По краплях додайте розведений розчин аміаку. Спочатку з'являється осад, який потім розчиняється. До отриманої суміші прилейте не більше 1 мл формальдегіду і помістіть пробірку на водяну баню. Її стінки покриються найтоншим шаром срібла, який нагадуватиме дзеркальну поверхню. Це є результатом взаємодії аміачного розчину оксиду срібла з формальдегідом. В результаті утворюється мурашина кислота і відновлюється срібло.
3
Окислення формальдегіду гідроксидом міді (II). Візьміть пробірку, налийте в неї 2 мл сульфату міді (II), після чого додайте до нього гідроксид калію. У результаті реакції випаде осад блакитного кольору. Додайте до нього 1 мл метаналя і нагрійте розчин. Спочатку випаде осад жовтого кольору за рахунок утворення гідроксиду міді (I). Продовжуйте нагрівання - жовтий осад змінить своє забарвлення на червону. Це відбувається за рахунок того, що гідроксид міді (I) розклався на оксид міді (I) і воду. Формальдегід в даній реакції окислився до мурашиної кислоти. Випадання спочатку жовтого, а потім червоного осаду і є показником наявності альдегіду.
Зверніть увагу
При виконанні роботи обов'язково дотримуйтесь правил техніки безпеки. Формальдегід є канцерогенною речовиною, тому робота з ним вимагає точного виконання вимог безпеки.
Формальдегід , він же мурашиний альдегід, формальдегід - це безбарвний отруйний газ з різким задушливим запахом. Добре розчинний у воді. А водний 40% -ний розчин формальдегіду називається формаліном. Це прозора безбарвна рідина зі своєрідним гострим запахом. Для встановлення автентичності розчину формальдегіду рекомендується використовувати загальну на альдегіди реакцію відновлення срібла з сполук (реакцію срібного дзеркала). Ідентифікувати формальдегід від інших альдегідів можна за допомогою реакцій утворення забарвлених продуктів приєднання з фенолами в присутності концентрованої сірчаної кислоти (реакція Хічкока).
Вам знадобиться
 • Колба ємністю 50-100 мл або пробірка
 • піпетка, 2 пробірки
 • 10% -й розчин нітрату срібла
 • 2Н розчин їдкого натрію
 • 25% -й розчин аміаку
 • склянку з гарячою (киплячій) водою
 • формалін
 • саліцилова кислота
 • сірчана кислота
Інструкція
1
Проведіть реакцію срібного дзеркала для визначення альдегіду серед інших органічних веществ.Очістіте колбу або пробірку від механічних забруднень, промийте йоржиком з мильною водою і обполосніть дистильованою водою.
2
В колбу налийте 15 мл 10% -й розчин нітрату срібла і 15 мл 2Н розчину їдкого натрія.Добавьте поступово 25% -й розчин аміаку до тих пір, поки утворюється спочатку осад не розчиниться.
3
Додайте обережно по стінці 0,5-1 мл формаліну і помістіть колбу в склянку з гарячою (киплячій) водою. Незабаром в колбі утворюється красиве срібне дзеркало.
4
Для визначення формальдегіду серед інших альдегідів використовуйте реакцію конденсації (реакцію Хічкока) .Налейте в пробірку 3 мл концентрованої сірчаної кислоти. Обережно додайте 3 краплі формаліну. Отриманий розчин називається реактивом Коберта.
5
В іншу пробірку помістіть трохи саліцилової кислоти, додайте 2 краплі сірчаної кислоти і через кілька хвилин змішайте з однією краплею приготованого реактіва.Вскоре з'явиться рожеве забарвлення (іноді для цього необхідно слабке нагрівання).
Зверніть увагу
Найменші забруднення заважають відновлюється сріблу утворювати дзеркало і змушують його виділятися у вигляді пухкого осадка.По закінчення роботи аміачні розчини нітрату срібла негайно вилийте в соляну кислоту (спеціальна склянка для відходів срібла); посуд облийте водою, так як при стоянні утворюється гримуче срібло, легко вибухають без прічін.Реакція сріблястого дзеркала - загальна якісна реакція на карбоксильну групу, отже, не дозволяє виділити формальдегід серед інших альдегідів.
Корисна порада
Срібне дзеркало краще утворюється в тому випадку, якщо стінки судини гладкі і розчини не надто концентровані.