Як дослідним шляхом розрізнити машинне рослинне масла.

Рослинні масла полягають їх складних ефірів гліцерину і ненасичених карбонових кислот. Тоді як машинні масла - це суміш вуглеводнів. Тому розрізнити їх можна проведенням якісних реакцій на наявність ненасиченої подвійного зв'язку.
Вам знадобиться
  • - пробірки;
  • - спиртівка або водяна баня для нагрівання;
  • - бромная вода;
  • - розчин перманганату калію;
  • - розчин гідроксиду міді (II).
Інструкція
1
Візьміть дві однакових пробірки і налийте в них потроху одного і другого масла . Одна з якісних реакцій на подвійну зв'язок - знебарвлення бромної води (насичений водний розчин брому, який має жовте забарвлення). В обидві пробірки додайте даний реактив і струсіть.
2
Якщо ні в одній з пробірок не відбувається знебарвлення, акуратно нагрійте їх при невисокій температурі. Для нагрівання зручно користуватися спиртівкою і утримувачем для пробірок або ж використовуйте водяну баню. У тій пробірці, де зникло жовте забарвлення, знаходиться рослинне масло. Відповідно, в іншій - машинне.
3
Налийте в чисті пробірки нові порції масел. У кожну з пробірок додайте розчин перманганату калію (розчин марганцівки). Залежно від концентрації перманганату в розчині, реактив може мати колір від блідо-рожевого до яскраво-малинового. Для аналізу краще використовувати більш насичений розчин малинового кольору, щоб легше було визначити перехід забарвлення.
4
Нагрійте пробірку на водяній бані. Не забувайте дотримуватися техніки безпеки - при нагріванні направляйте пробірку від себе. У разі розбризкування рідини це допоможе захистити обличчя та одяг. Пробірка, в якій зникла малинова забарвлення, містить рослинне масло.
5
Візьміть нові проби масел у дві пробірки. У кожну додайте приблизно рівний об'єм води і каталізатор (кислота або луг). При цьому ефіри гліцерину розкладаються під дією гідролізу на гліцерин і жирні кислоти. Після цього проведіть якісну реакцію на гліцерин, наприклад реакцію омилення.
6
В обидві пробірки прилейте розчин гідроксиду міді (II). Оскільки гліцерин - це багатоатомний спирт, то в пробірці з рослинним маслом утворюється яскраво-синє забарвлення.