Як накреслити дугу. побудувати дугу двох точках радіусу.

Проектувальник нерідко стикається з необхідністю побудувати дугу заданої кривизни. Таку форму можуть мати частини будівель, прольоти мостів, фрагменти деталей в машинобудуванні. Принцип побудови арки в будь-якому вигляді проектування нічим не відрізняється від того, що доводиться робити школяреві на уроці креслення або геометрії.
Вам знадобиться
  • - папір;
  • - лінійка;
  • - транспортир
  • - циркуль;
  • - комп'ютер з програмою AutoCAD.
Інструкція
1
Щоб побудувати дугу за допомогою звичайних креслярських інструментів, вам необхідно знати 2 параметри: радіус кола і кут сектора. Вони або задані в умовах завдання, або ж їх необхідно обчислити, виходячи з інших даних.
2
Поставте на аркуші точку. Позначте її як О. З цієї точки проведіть пряму і відкладіть на ній довжину радіуса.
3
Зіставте з точкою О нульовий розподіл транспортира і відкладіть заданий кут. Через цю нову точку проведіть пряму з початком в точці О і відкладіть на ній довжину радіуса.
4
Розведіть ніжки циркуля на розмір радіусу. Голку поставте в точку О. З'єднайте кінці радіусів дугою олівцем циркуля.
5
Програма AutoCAD дозволяє побудувати дугу за кількома параметрами. Відкрийте програму. У верхньому меню знайдіть головну вкладку, а в ній - панель «Малювання». Програма запропонує кілька видів ліній. Виберіть опцію «Дуга». Можна діяти і через командний рядок. Введіть туди команду _arc і натисніть на введення.
6
Перед вами з'явиться список параметрів, за якими можна побудувати дугу . Варіантів досить багато: по трьом точкам, по центру, початку і кінця. Можна побудувати дугу по початковій точці, центру, довжині хорди або внутрішнього кута. Пропонується варіант по двох крайніх точках і радіусу, по центральній і кінцевої або початкової точках і внутрішнього кута і т.д. Виберіть підходящий варіант залежно від того, що вам відомо.
7
Що б ви не вибрали, програма запропонує ввести вам потрібні параметри. Якщо ви будуєте дугу з яких-небудь трьом точкам, можна вказати їх розташування за допомогою курсору. Можна вказати і координати кожної точки.
8
Якщо серед параметрів, за якими ви будуєте дугу , у вас є кут, контекстне меню доведеться викликати вдруге. Спочатку позначте задані в умовах точки курсором або за допомогою координат, потім викличте меню і введіть розмір кута.
9
Алгоритм побудови дуги по двох точках і довжині хорди точно такий же, як і по двох точках і куті. Правда, в цьому випадку слід мати на увазі, що хорда стягує 2 дуги одній окружності. Якщо ви будуєте меншу дугу , введіть позитивне значення, велику - негативне.
Важливо знати, що окружність може бути вписана як в кут, так і в багатокутник. Однак побудова вписаного кола можливо для будь-якого кута, але не для будь-якого багатокутника. Причому в один і той же кут можна вписати безліч різних кіл, а в багатокутник - тільки одну.
Вам знадобиться
  • Циркуль, лінійка, олівець
Інструкція
1
Якщо вам потрібно вписати окружність в певний кут, почніть з побудови бісектриси цього кута. Потім виберіть на цій бісектрисі довільну точку - вона буде центром вписаного кола. З цієї точки проведіть перпендикуляр до однієї зі сторін кута. Після цього візьміть циркуль, поставте його у вибрану на бісектрисі точку і проведіть окружність , радіус якої буде дорівнює довжині побудованого вами перпендикуляра. В результаті ви отримаєте окружність , що стосується обох сторін кута, тобто вписану в нього. Пам'ятайте, що ви завжди можете вибрати будь-яку іншу точку на бісектрисі і знову побудувати вписану в кут окружність , але вже іншого радіусу.
2
Якщо ж вам потрібно вписати окружність в багатокутник, то для початку перевірте, чи можна це зробити. Вписати окружність в багатокутник вам вдасться тільки в тому випадку, якщо бісектриси усіх кутів цього багатокутника перетинаються в одній точці. Ця умова виконується для будь-якого трикутника і для будь-якого ромба, тому в ці фігури завжди можна вписати окружність . Центром цієї окружності буде точка перетину бісектрис (у ромба бісектриси одночасно є діагоналями), а радіусом - довжина перпендикуляра, опущеного з центру майбутньої окружності до однієї зі сторін фігури. Накресліть окружність за допомогою циркуля зазначеним радіусом із знайденого центру.
3
Вписати окружність в чотирикутник, який не є ромбом, ви зможете тільки за однієї умови. Суми довжин протилежних сторін цього чотирикутника мають бути рівними. Наприклад, в чотирикутник АВСD зі сторонами АВ = 3 см, ВС = 5 см, СD = 8 см і DA = 6 см можна вписати окружність , так як суми довжин протилежних сторін (3 + 8 = 11 см і 5 + 6 = 11 см) рівні. Щоб вписати окружність в цю фігуру, проведіть бісектриси як мінімум двох її кутів - так ви знайдете центр майбутньої окружності. Потім з цього центру опустіть перпендикуляр до однієї зі сторін чотирикутника. Довжина цього перпендикуляра буде радіусом вписаного кола, виконайте побудову за допомогою циркуля.
4
Якщо ваше завдання полягає в тому, щоб вписати окружність в який-небудь інший багатокутник (наприклад, в п'ятикутник), то для початку вам доведеться провести бісектриси всіх його кутів. Лише в тому випадку, якщо всі бісектриси перетнуться в одній точці, в дану фігуру можна буде вписати окружність , провівши з точки перетину биссектрис перпендикуляр до однієї зі сторін і побудувавши окружність даного радіуса .