Як визначити річну амплітуду температури.

Амплітудою того чи іншого параметра називають різницю між максимальним і мінімальним його значеннями. Амплітуда температур надзвичайно важлива для характеристики клімату того чи іншого регіону. При цьому необхідно, щоб вимірювання проводилися за однією і тією ж шкалою повіреного термометра.
Вам знадобиться
  • - термометр.
Інструкція
1
Амплітуду добових температур ви можете обчислити самостійно. Проведіть необхідні вимірювання. На метеостанціях зазвичай заміряють температуру зовнішнього повітря 8 разів на добу, тобто через кожні три години, починаючи з півночі.
2
Знайдіть максимальне і мінімальне значення. Відніміть з більшого менший. Якщо ви проводите виміру влітку, то обидва значення будуть позитивними. Наприклад, найвища температура у вас + 25 ° С, найнижча - + 10 ° С. Віднявши від першого числа друге, ви отримаєте 15 ° С. Це і є амплітуда добової температури в конкретний день.
3
Для обчислення амплітуд у весняний та зимовий період користуйтеся тими ж способами, які ви застосовуєте при вирішенні математичних завдань з позитивними і негативними числами. Наприклад, якщо у вас днем температура 10 ° С, а вночі опускається до -10 ° С, дії будуть аналогічні тим, що описані в першому випадку. З 10 ° відніміть -10, тобто А = 10 - (- 10) = 10 + 10 = 20.
4
Амплітуда місячних або річних температур вираховується таким же способом. Серед всіх значень знайдіть максимальне або мінімальне, а потім відніміть з першого друге.
5
Можна порахувати і амплітуду середньодобових температур. Спочатку обчисліть середні значення, наприклад за кожну добу. Щоб знайти середньодобову температуру, необхідно скласти всі значення і розділити отриману суму на кількість вимірювань. Чим частіше ви дивитеся на термометр, тим вище буде точність результату. Хоча зазвичай для обчислення середньодобової температури буває достатньо 8 вимірювань, як і для визначення амплітуди.
6
Випишіть все середньодобові температури за місяць. Знайдіть найбільше значення і саме маленьке. Відніміть з першого друге. Річна амплітуда розраховується так само.
Корисна порада
Для визначення амплітуди температур бажано користуватися одним і тим же термометром. Це може бути як звичайний вуличний спиртової градусник, так і домашня цифрова метеостанція. Такий пристрій поєднує в собі відразу декілька приладів. По ньому ви можете розрахувати і різні інші амплітуди, наприклад вологості і тиску. Якщо ви не дуже впевнено оперуєте з позитивними і негативними числами, зробіть собі шкалу, на зразок числовий лінійки. Позначте на ній точку 0. Поділіть праву і ліву частини на відрізки рівної довжини. У правій частині у кожної позначки проставте позитивні числа, в лівій - негативні в дзеркальному відображенні. Откложіте вправо кількість градусів вище нуля, вліво - нижче. Порахуйте, скільки відрізків знаходиться між цими точками.
Амплітудою називається різниця між екстремальними значеннями тієї чи іншої величини, в даному випадку температури . Це важлива характеристика клімату тієї чи іншої місцевості. Уміння обчислювати цей показник необхідно також медикам, оскільки сильні коливання температури протягом доби можуть вказувати на наявність певних захворювань. З подібним завданням постійно стикаються біологи, хіміки, фізики-ядерники і представники багатьох інших галузей науки і техніки.
Вам знадобиться
  • - термометр або термограф;
  • - календар спостережень;
  • - годинник з секундоміром.
Інструкція
1
Визначте інтервал часу, в якому проводитимуться виміру. Він залежить від мети дослідження. Наприклад, для визначення коливання температури зовнішнього повітря необхідно вимірювати її протягом 24 годин. На метеостанціях спостереження звичайно записують через кожні 3 години. Найбільш точними будуть вимірювання, якщо проводити їх по астрономічному часу.
2
В інших галузях науки використовується інша періодичність. При дослідженні роботи двигуна внутрішнього згоряння вимагається вимірювання температури в інтервалах, рівних часу такту роботи двигуна, а це тисячні частки секунди. У цих випадках або застосовують електронні реєстратори, або температурні зміни визначаються по амплітуді інфрачервоного випромінювання. Для палеонтологів і геологів важливий розкид температур протягом цілих геологічних епох, а це мільйони років.
3
Різниця температур можна визначити або методом проб, або термографическим способом. У першому випадку необхідний проміжок часу розділіть на рівні відрізки. Вимірюйте температуру в ці моменти і записуйте результати. Цей спосіб хороший, коли рахунок йде на роки, місяці або годинник.
4
За зазначеними даними знайдіть найвищу температуру і найнижчу. Відніміть з другої першу. Ви отримаєте числове значення амплітуди. Необхідно проводити вимірювання одним і тим же повіреним термометром.
5
Дуже часто потрібно визначити амплітуду не тільки абсолютних значень, а й середніх величин. Для цього необхідні тривалі спостереження та обчислення середніх температур за місяць чи рік. Для визначення середньодобової температури зовнішнього повітря проведіть ряд спостережень, запишіть результати, складіть їх і розділіть на кількість спостережень. Точно так же обчислюйте середньодобову температуру весь місяць. Знайдіть найбільше і найменше її значення, відніміть з першого друге. Таким чином, ви отримаєте амплітуду середньодобових температур за даний період.
6
Якщо період складає долі секунди, необхідно використовувати термограф. Він повинен бути в шкільному кабінеті фізики або географії. В цьому випадку в механічному приладі відбувається безперервний запис даних про температуру на рухому стрічку або обертовий барабан. На стрічці механічного термографа є координатна сітка, на якій відображаються як інтервали часу, так і чисельні значення температур. В електронних приладах запис йде на різні носії, в тому числі цифрові.
7
В обох випадках коливання температури графічно виглядають як крива з піками і западинами, розташованими поперек тимчасової осі. На цій кривій можна взяти будь-який інтервал і обчислити в ньому амплітуду. Електронні прилади дозволяють досягти більшої швидкодії при вимірах, а отже і більшої точності. Крім того, цифрові дані можуть бути безпосередньо використані програмою обробки, яка автоматично обчислює амплітудні значення. Такий метод застосовується на довготривалих автоматичних метеостанціях, а також для вимірювань в умовах, непридатних для перебування людини. Наприклад, при вимірах в активній зоні ядерного реактора. Незалежно від того, чи самі ви проводите обчислення або це робить за вас прилад, спосіб залишається тим же самим, що й у випадку з дискретним варіантом вимірювань.