Як визначити справжність смарагду.

Смарагд один з найвідоміших і найкрасивіших дорогоцінних каменів. Його цінують за глибокий насичений зелений колір. Таємнича глибина смарагдів відома людям з найдавніших часів. Цим самоцвітам приписують магічні і лікувальні властивості. І бажаючих придбати натуральний смарагд набагато більше, ніж самих каменів. Тому кількість підробок не дивує.
Вам знадобиться
  • - сильна лупа;
  • - рефрактометр;
  • - колірний фільтр.
Інструкція
1
Покладіть камінь на білий аркуш паперу та оцініть його колір. Всі смарагди пофарбовані в різні відтінки зеленого кольору. Якщо у забарвленні присутні жовтуваті тони, швидше за все перед вами зелений гранат або перидот. Зелений колір смарагдів має блакитний відтінок.
2
Під яскравим освітленням повертайте камінь. Зверніть увагу на дисперсію. Цим словом геммологи називають спалаху або іскорки світла, що утворюються завдяки різним включень. У смарагдів рівень дисперсії невисокий, тому натуральні камені дають мало «вогню». Якщо самоцвіт виблискує і переливається, швидше за все, перед вами кубічний цирконій.
3
Перевірте камінь на рефрактометрі. Коефіцієнт рефракції смарагдів - приблизно 1,58.
4
Зелений колір, за який так цінуються смарагди, виникає завдяки великому наявності у складі мінералу хрому. Тому смарагди під кольоровим фільтром виглядають бурими або червоними. Але фільтр не дозволить відрізнити натуральний смарагд від штучного.
5
Точно такий же відтінок під фільтром має зелений флюорит, але він значно м'якше смарагду і легко дряпається навіть склом. Флюорит під ультрафіолетовими променями люминесцирует фіолетовим світлом. У смарагдів і люмінесценція, і флюоресценція зустрічаються рідко і зазвичай мають червоний або зелений колір.
6
Уважно огляньте грані каменя. Дуже поширені імітації смарагдів, звані «дуплет» або «триплет» Це наче бутерброд зі скла, зеленої епоксидної смоли і тонкого зрізу низькоякісного смарагду . При погляді збоку підробку добре видно.
7
Зверніть увагу на «зношеність» граней. Твердість за шкалою Мооса у смарагдів досить висока, тому вони довго залишаються гранованими. Скляні імітації швидко стираються. Під сильною лупою це добре помітно.
8
В натуральних смарагду х завжди присутні сторонні включення. Вони добре помітні під лупою або мікроскопом. Тому смарагди здаються трохи каламутними. Всі ці тріщинки, пухирці і пір'я не псують мінерали. Ювеліри називають цей ефект терміном «Jardin» (від фр. «Садок»). В вирощених каменях такі дефекти майже не зустрічаються.
Зверніть увагу
Цікаво, що деякі самоцвіти-імітації, наприклад, прозорий нефрит або зелені гранат-демантоид високої якості можуть мати більш високу ціну, ніж натуральний смарагд середньої якості.
Корисна порада
Уточнюйте походження каменю. Колір колумбійських смарагдів виникає завдяки ванадию, а не хрому, тому під колірним фільтром вони залишаються зеленими.