Як визначити, що людина в комі.

Кома - несвідомий стан, в якому людина не реагує на зовнішні подразники і не робить ніяких свідомих дій. Цикл сон-неспання відсутній. Як правило, такий стан триває від декількох годин до декількох тижнів. Хоча відомі випадки, коли перебування хворих в комі затягувалося на роки і навіть десятиліття. Тривала кома класифікується, як перебування в постійному вегетативному стані. На жаль, пацієнти, які перебувають в комі більше року, оговтуються вкрай рідко.
Інструкція
1
Хворі не реагують на зовнішні подразники, з ними неможливо встановити контакт, рефлекси згасають практично до повного зникнення, глибина і частота дихання змінюється, температурна регуляція організму порушується, пульс сповільнюється або частішає, очі закриті, реакція на біль відсутній - такі зовнішні ознаки настання коми.
2
Тривалість наростання глибокого гальмування в корі головного мозку варіюється в залежності від основної причини. Приміром, при діабетичної гіпоглікемії погіршення стану, яке може привести до втрати свідомості, відбувається поступово, а при тяжкій травмі головного мозку - миттєво.
3
При первинній оцінці коми лікарі намагаються визначити рівень свідомості пацієнта за збереженими у нього спонтанним діям, класифікуючи їх за спеціальною AVPU шкалою. Більш досконалою вважається шкала Глазго.
4
Оскільки отримати інформацію від пацієнта неможливо, лікарі намагаються відновити картину предкоматозного стану зі слів свідків - друзів, родичів, товаришів по службі, які перебували в цей період часу поряд з пацієнтом. Це робиться для виявлення причини і встановлення методів лікування хворого. Тому, якщо ви знайомі з хворим або перебували з ним поруч, пригадаєте все, що відбувалося і як можна точніше дайте відповідь на запитання. А саме: чи не було у пацієнта діабету, інсульту або епілептичних припадків; які препарати він приймав; спостерігалися чи перед втратою свідомості запаморочення, оніміння, проблеми із зором; як швидко наступила кома.
5
Кома відрізняється від непритомності своєї тривалістю. Він, як правило, триває лише кілька хвилин. Навіть для лікарів, постійно займаються такими хворими, існує маса нюансів, за якими встановлюється остаточний діагноз «кома». Якщо на ваших очах хтось втратив свідомість, малоймовірно, що в цей момент у вас виникне питання: що це, кома або непритомність? Зазвичай в цьому випадку робиться все, щоб людина отямився. Тим більше, що рідні хворого, як правило, добре знайомі з особливостями його захворювання та з симптомами можливого предкоматозного стану, наприклад, при діабеті. І звичайно, буде зроблено все, щоб не допустити виникнення коми. Якщо це все ж сталося, постарайтеся забезпечити потерпілому умови, при яких він міг би прийти в себе, і викличте швидку допомогу. Виклик лікарів в найкоротші терміни - це найкраще, що ви можете зробити.