Як визначити авторську позицію.

Завдання на визначення авторської позиції присутня в багатьох підручниках з російської мови, літератури, а також обов'язково зустрічається в ЄДІ з цих предметів. Суть завдання в тому, щоб визначити, як автор розуміє або оцінює ті чи інші події, яку точку зору займає в обговоренні якої-небудь проблеми.
Вам знадобиться
  • Текст, в якому потрібно визначити авторську позицію.
Інструкція
1
Порядок визначення авторської позиції безпосередньо залежить від типу отриманого завдання і від тексту, який вам запропонований. У різних ситуаціях і діяти доведеться по-різному.
2
Якщо ви працюєте з текстом частини С ЄДІ з російської мови, то завдання «визначте авторську позицію » там сформульовано не буде. Її і так потрібно буде визначити у своєму творі, це один з обов'язкових його компонентів, відсутність або неправильне формулювання якого карається балами. Щоб в такому тексті визначити авторську позицію , його потрібно прочитати не менше двох разів і зрозуміти, про що взагалі говорить автор - виділити ту саму проблему, в якій автор і висловлює свою думку. Формулювати проблему тексту потрібно дуже уважно - неправильна проблема спричинить і неправильне визначення позиції.
3
Однак, навіть якщо проблема виділена правильно, школярі все одно часто визначають авторську позицію діаметрально протилежно, бо можуть, наприклад, не відчути сарказму, який вкладає автор у свої слова. Тим не менше, якщо ви впевнені, що правильно зрозуміли проблему і розумієте, що саме про неї думає автор, сміливо пишіть про це в творі окремим абзацом. Спочатку визначається тема і проблема, потім коментар до проблеми, потім позиція автора, а потім ваша власна.
4
Легкість роботи з текстами частини С в тому, що вони, як правило, носять більше публіцистичний характер. А от з суто художніми текстами складніше. Є автори, які своє ставлення до героїв і проблем, піднятим в творі, безпосередньо не виражають взагалі - вони ніби відсторонюються від того, що створили, віддаючи це на суд читача. Однак сліди авторської позиції можна знайти і в таких текстах. В них вона захована всюди - в художніх деталях, в репліках, характерах і зовнішності героїв, у пейзажі, ліричних відступах і навіть в епіграфах до глав. Робота з пошуку цих слідів непроста і деколи вимагає спостережливості, вивчення текстів критиків і літературознавців, а можливо, і консультації вчителя.
5
Спробуйте знайти героя-резонера. Так називають героя твору, який в тексті є носієм авторської ідеї, засобом вираження авторської позиції. Такий герой не бере участі в основних подіях, проте дає їм якісь критичні оцінки. Хоча іноді резонером може стати і головний герой, як, наприклад, Чацький в «Лихо з розуму» Грибоєдова.