Як асфальтувати дороги. Як виготовляється асфальт.

Для укладання асфальту потрібна спеціальна техніка та деяке вміння. Це краще довірити будівельникам-фахівцям, але в будь-якому випадку замовнику буде корисно знати етапи асфальтування для розуміння того, що відбувається.
Інструкція
1
Першим ділом сплануйте, де повинна бути асфальтована територія, як її будуть оточувати бордюри, як і куди будуть стікати дощові води, де знаходитимуться каналізаційні люки. Багато спостерігали будівельні роботи у себе в місті і знають, що в підставу кладуть щебінь, а зверху асфальт в декілька прийомів. Залежно від навантаження на асфальтовану територію вибирають товщину щебінки і кількість шарів асфальту. Для пішохідної доріжки достатньо 15 см щебеню і один шар асфальту, для дороги з рухом важкого транспорту вже закладають основу в 35 см щебінки і три шари асфальту.
2
Зазвичай асфальт повинен бути на тому ж рівні, що й інша прибудинкова територія. Необхідно вирити траншею в грунті, щоб загальна товщина покриття пішла в землю, а нагорі був останній шар асфальту. Земля викопується і відвозиться, а стінки і дно вийшла траншеї ущільнюють катком або віброплитою.
3
Тепер можна зайнятися насипання підстави з щебеню. Щебінь буває різної фракції. Якщо товщина підстави за розрахунками не перевищує 15 см, то насипають щебінку середньої фракції. Більш товсті підстави рекомендується робити шаруватими: в низ траншеї закладають великий щебінь, другим шаром йде щебінь 20-40 мм, а потім - до 20 мм. Кожен шар прокочують катком не менше п'яти разів. На цьому ж етапі треба створити ухил до місця збору дощових вод. Для контролю товщини шарів і кута нахилу користуються спеціальними приладами - нивелирами.
4
Потім укладають асфальт. Кожен шар асфальту по товщині становить 4-5 см і прокочується катком. Зазвичай на 10 м? полотна йде близько тонни асфальтової суміші. Суміш привозять в самоскидах ще гарячою, розрівнюють по підготовленій поверхні основи і ущільнюють катком. Між шарами асфальту по поверхні розливають бітум для кращої зчіпки шарів.
5
Чим більше вага катка, тим сильніше він ущільнює полотно. Тому, якщо по асфальту буде їздити важкий транспорт, то використовують катки масою від 6 тонн. Для пішохідних доріжок досить катка на 2-4 тонни. Деякі сучасні катки зроблені з можливістю вібрації, що підвищує їх ефективність з ущільнення дорожнього полотна в кілька разів. Періодично асфальт при укладанні треба збризкувати водою. На невеликих доріжках або у важкодоступних місцях користуються ручними катками і віброплита.
Зверніть увагу
Бордюри, дощові стоки встановлюються до укладання асфальту. Також до укладання слід підняти або опустити каналізаційні люки до загальної висоти поверхні.
На перший погляд укладка асфальту є досить простим заняттям. Але це так здається лише з боку. Так, укладати асфальт слід лише в суху погоду. Перед його укладанням необхідно очистити від бруду і розрівняти підставу. Під час асфальтування з гарячих сумішей повітря повинне бути прогрітий вище + 5оС навесні або влітку і вище + 10оС - восени. Але це ще не все нюанси. Читайте далі.
Інструкція
1
За 3-5 год до укладання підставу обробляють бітумом або бітумною емульсією. Якщо основа побудовано з оброблених в'яжучими органічними матеріалами або з свежеуложенного нижнього асфальтованого шару, обробляти його бітумом не потрібно. Щоб асфальт не мав швів, потрібен асфальтоукладальник, оснащений спеціальним обладнанням, що нагріває кромки покладених раніше смуг асфальту. Можна влаштовувати стик укладанням кромки по дошці.
2
Ущільнюється асфальт з теплових і гарячих сумішей в два ступені: спочатку асфальт попередньо ущільнюють, проїхавши по ньому 5-6 разів легким дорожнім катком зі швидкістю близько 2 км/ч. Потім підставу остаточно ущільнюють важким дорожнім катком, проходячи по ньому 4-5 разів зі швидкістю близько 5 км/ч.
3
Якщо на асфальтованому покритті перед катком не утворюються хвилі і не віддруковуються сліди від вальца, значить, асфальт заїздив успішно. Після пари проходів легким катком потрібно перевірити за допомогою триметрової рейки і шаблону поперечного ухилу рівність покриття. Слід встановлювати потрібну кількість проходів катком по одному місцю за допомогою пробної катки. Ущільнювати асфальт в місцях, недоступних для ковзанок, потрібно за допомогою гарячих металевих трамбовок.
4
Слід ущільнювати асфальт доти, поки сліди від ударів трамбуванням на поверхні покриття не зникнуть повністю. Влаштовуючи асфальтобетонне покриття, перевіряйте температуру суміші під час укладання і ущільнення, а також товщину і рівність укладеного асфальту. Не забувайте також про достатність ущільнення суміші, якості сполучення крайок асфальтових смуг, дотриманні проектних параметрів.
5
Як ви помітили, асфальтувати дорогу самостійно досить складно, але все ж ця задача здійсненна. А це означає, що задоволення від виконаної роботи ви отримаєте неймовірну. Таким чином, асфальтування доріг є частиною комплексного благоустрою території. Тому кінцевий результат залежить саме від якості укладеного полотна. Продуктивність і міцність дорого також залежить від якості техніки, яка у процесі укладання асфальту.